:  
جمعه 16 آبان 1393 00:00

چگونه کبودی پوست را برطرف کنیم؟

چگونه کبودی پوست را برطرف کنیم؟

چگونه کبودی پوست را برطرف کنیم؟

  

​   
​   
کبودی پوست زمانی اتفاق می افتد که رگهای خونی نزدیک سطح پوست بر اثر فشار پاره شوند و دربافتهای مجاور نشت کنند. خون به دام افتاده بصورت یک لکه سیاه و آبی ظاهر می شود و خودش محومی شود اما روش های گوناگونی برای از بین رفتن سریعتر کبودی وجود دارد که در اینجا به برخی ازآنها اشاره می کنیم.

روش 1 از 3 : درمان تجویزی


1    روی کبودی یخ بگذارید. گذاشتن چیزی سرد روی کبودی باعث کاهش ورم آن می شود و به بهبود سریعتر آن کمک می کند. در اسرع وقت این کار را انجام دهید تا از گسترش بیشتر آن جلوگیری شود.

 • یک کیسه پلاستیکی پر از یخ کنید یا کیسه ای از سبزیجات منجمد مانند ذرت یا نخودفرنگی بیابید و آنرا در حوله یا تی شرت بپیچید و روی کبودی بگذارید.
 • کیسه یخ (آیس پک) های پرشده با ژل نرم که برای جراحت طراحی شده اند، در مغازه هایلوازم ورزشی یافت می شوند. ورزشکاران اغلب از آنها برای رفع کبودی استفاده می کنند.
 • هر یک ساعت در میان حدود 15 دقیقه روی کبودی یخ بگذارید. سرد کردن بیش از حد پوست اطراف کبودی منجر به سرما مردگی می شود.

2​    ناحیه کبود را بلند کنید. جریان خون در ناحیه کبودی را به کمک جاذبه کاهش دهید. بلند کردن قسمت کبودی تا بالاتر از قلبتان مانع جمع شدن خون در ناحیه کبودی می شود و از شدت تغییر رنگ می کاهد.

 • مثلا اگر کبودی روی پایتان است، روی مبل بنشینید و چند بالش زیر پایتان بگذارید. حتی اگر پایتان کمی هم بالاتر از قلب باشد، خوب است.
 • اگر دستتان کبود شده آنرا روی دسته صندلی نگه دارید و چند بالش زیر آن بگذارید تابالاتر از سطح قلبتان قرار گیرد.
 • اگر پایین تنه تان کبود شد واقعا بدشانسی آورده اید. درعوض روی محل یخ بگذارید.
​   

3​   ​   استامینوفن یا ایبوپروفن بخورید. اگر جای کبودی درد می کند یک مسکن بدون نسخه بخورید. برچسب آنرا برای مشخص شدن مقدار دوز تجویزی بخوانید.

 • آسپیرین نخورید چون خون را رقیق تر می کند و باعث بدتر شدن کبودی می شود.


4     استراحت کنید. فعالیت ماهیچه ها باعث افزایش جریان خون در محل کبودی می شود که برای کبودی اصلا خوب نیست. کار را تعطیل کنید و استراحت نمایید تا از جراحت بیشتر جلوگیری وبه درمان کبودی کمک شود.

 • روی مبل لم بدهید و تلویزیون تماشا کنید یا کتاب بخوانید _ فقط فعالیت فیزیکی نداشته باشید.
 • زودتر به تختخواب بروید. بدن برای ترمیم خودش به خواب نیاز دارد پس بمحض احساس خستگی بخوابید.
​   

5    بدانید چه زمانی به پزشک مراجعه کنید. اکثر کبودی ها نشان دهنده مشکل پزشکی جدی نیستند و در منزل می توانند درمان شوند. اما در موارد زیر با پزشک تماس بگیرید:

 • اگر بدون ضربه، زمین خوردگی یا آسیب دیگری دچار کبودی می شوید.
 • اگر تب بالایی دارید و علائم عفونت اطرف کبودی می بینید ( مثلا قرمزی، چرک و غیره)
 • اگر در ناحیه کبودی فشار زیادی احساس می کنید فورا با پزشک تماس بگیرید. کاهش قابل توجهفشار خون و اکسیژن در محل بعنوان سندرم مپارتمان شناخته می شود که می تواند خطرناک باشد.
​   
روش 2 از 3 : کنترل کبودی

1     به آرامی کبودی و اطراف آنرا ماساژ دهید. از یک روز بعد از شروع کبودی روزی چند بارآنرا ماساژ دهید. این کار به پروسه لنفی طبیعی بدن کمک می کند تا کبودی را از بین ببرد.

 • به یاد داشته باشید که فشار نباید دردناک باشد و اگر کبودی خیلی دردناک بود و نتوانستید به آندست بزنید، ماساژ را متوقف کنید.

2     آفتاب بگیرید. نور فرابنفش بیلی روبین را می شکند که در نتیجه اختلال هموگلوبین بوجود می آید  و باعث زرد رنگ شدن کبودی می شود. در صورت امکان، کبودی را در معرض نورخورشید قرار دهید تا همپارش (ایزومری) بقیه بیلی روبین را تسریع کند.

 • سعی کنید روزانه 10 الی 15 دقیقه نور مستقیم آفتاب دریافت کنید. نور باید بقدری باشد که بدونآفتاب سوختگی، کبودی را برطرف کند.

روش 3 از 3: درمانهای خانگی

1     کبودی را با سرکه بمالید. سرکه را با آب گرم مخلوط کنید و آنرا روی قسمت آسیب دیده بمالید. سرکه باعث افزایش جریان خون نزدیک سطح پوست می شود و بنابراین به از بین رفتن خون جمع شده در ناحیه کبودی کمک می کند.


2     آناناس بخورید. آنزیم گوارشی موجود در آناناس باعث از بین رفتن پروتئینهایی می شود که پس از آسیب و جراحت، مایع را در بافتها به دام می اندازند.

3    جعفری روی کبودی بمالید. یک مشت برگ جعفری تازه بردارید و خرد کنید و روی کل کبودی بگذارید و آنرا با باند کشی ببندید. برخی از کارشناسان معتقدند جعفری باعث کاهش ورم و درد می شود و کبودی را سریعتر محو می کند.

4     روزانه از پماد یا ژل آرنیکا استفاده کنید. آرنیکا گیاهی است که از دیرباز برای درمان کبودی سفارش شده است. آرنیکا حاوی ترکیبی است که التهاب و ورم را کاهش می دهد. پمادی بیابیدکه حاوی آرنیکا باشد و یک یا دو بار در روز روی کبودی بمالید.

5    زالوی زنده روی کبودی بگذارید. اگر به مغازه لوازم پزشکی همه جانبه یا مغازه لوازم پزشکی چینی دسترسی دارید، می توانید یک زالوی زنده تهیه کنید و روی کبودی بگذارید. زالو، خون سطح کبودی را ظرف چند ثانیه از بین می برد. بزاق زالو نیز همانند مسکن شیری عمل می کند و شما جای نیش رااحساس نخواهید کرد. برای برداشتن زالو از الکل یا ژل نفتی استفاده کنید.

 • این کار در صورتی توصیه می شود که زالو در مزرعه رشد کرده باشد و حامل بیماری نباشد.
​   

6     کبودی را گرم کنید. ناحیه آسیب دیده را با کوسن یا بالش بلند نگه دارید. از کیسه گرمایی استفاده کنید؛ سعی کنید از پتوهای الکتریکی استفاده نکنید. گرمای مرطوب برای آسیب دیدگی بهتر ازگرمای خشک است.

 • هر بار فقط چند دقیقه از کیسه گرمایی استفاده کنید، آن هم پس از استفاده از کیسه یخ. فقط درصورتیکه یخ اذیتتان کرد و باعث درد پوست شد،  از روش گرمایی استفاده کنید. در برخی از افراد یخ باعثبدتر شدن واکنش سرمایی می شود.
​   
راهنمایی
 • کرم ویتامین K باعث در ازبین رفتن کبودی موثر است.
 • اگر احساس می کنید خیلی راحت و سریع دچار کبودی می شوید، احتمالا کمبود ویتامین K دارید،که بعنوان سازه در سنتز در عامل انعقاد خون بکار رفته است. با این وجود اگر از رقیق کننده خون استفادهمی کنید، یک دفعه سطح ویتامین K  بدنتان را افزایش ندهید. اول با پزشک مشورت کنید.
​   
​   
 • مستقیما اطراف کبودی را ماساژ ندهید. یک تا دو سانتی متری محل قابل مشاهده کبودی را ماساژدهید چراکه کبودی از آنچه نشان می دهد بزرگتر است و ماساژ دادن کبودی می تواند آنرا تحریک و بدتر کند.همیشه باید آسیب دیدگی را بالاتر بالا نگه دارید. با ورزش کردن و فعالیت، آسیب دیدگی بدتر خواهد شد.
 • ژل آلوورا تسکین دهنده است.
 • کبودی را رها کنید تا خوب شود. اگر درد دارد و نمی خواهید به جایی بخورد، یک چسب زخم روی آن بیندازید.
​   
هشدار
 • قبل از شروع دارو یا قطع داروهای فعلی با پزشک مشورت کنید.
 • اگر کبودی بی دلیل و بطور ناگهانی ایجاد شود باید به دنبال تجویز دارویی از سوی از متخصصسلامت باشید.
 • روی بریدگی یا زخم باز آرنیکا نمالید.
 • قبل از شروع هر یک از روشهای ذکر شده اطمینان یابید که آلرژی ندارید.
 • اگر کبودی گسترش یافت و دردناک بود به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است یک آسیب جدی باشد.
 • درمانهای خانگی جهت پیشگیری از کبودی از نظر دارویی آزمایش نشده اند و همانند سایردرمانهای خانگی خطرات ناشناخته ای در پی دارند.
​   
​   
توضیحات
بیلی روبین یکی از پیگمانت‌های زردرنگ صفراوی است که از شکست و تجزیه طبیعیهموگلوبین حاصل می شود و عامل رنگ زرد ادرار و رنگ قهوه‌ای مدفوع است.


سندرم کمپارتمان(به انگلیسی: Compartment Syndrome) که در اندام فوقانی بنام ایسکمی ولکمننیز شناخته می‌شود، در پزشکی (ارتوپدی) حالتی است که در آن بر اثر بالا رفتن فشار بافتی در هریک از اندام، درد در آن بوجود آمده و پی‌آمد این افزایش فشار، کاهش جریان خون در بافت و کاهش در میزان اکسیژن در عضله و عصب می‌شود. این وضعیت بیشتر در ترومای اندام ایجاد شده و در صورت درمان نشدن موجب آسیب‌های همیشگی از جمله نکروز و از دست رفتن اندام می‌گردد. سندرم کمپارتمان (کمپارتمنت) از عوارض آسیب‌های عروقی در شکستگی شمرده می‌شود.
​   
منبع: wikihow.com
ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 21119
5.5/10 (تعداد آرا 21 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ