:  
دوشنبه 15 دى 1393 00:00

چگونه قرآن را حفظ کنیم؟

چگونه قرآن را حفظ کنیم؟حفظ قرآن یکی از زیباترین کارهایی است که برای افزایش تقوا و پاکدامنی می توان انجام داد، با این حال حفظ این کتاب آسمانی دارای سختی های خودش می باشد.

 

۱   نیت

یکی از مهم ترین قسمت های یک عمل صالح نیت می باشد، به این معنی که اگر شما نیتی خوب و خیر داشته باشید و تنها هدف از انجام کار خود تقرب به خداوند باشد از ثواب بالایی بهره مند خواهید شد. فقط فراموش نکنید که وسواس نداشته باشید و به دنبال شبهات نروید.
 

۲   انگیزه

باید انگیزه خود را از حفظ قرآن مشخص کنید، اگر دارای انگیزه های مالی هستید مطمئن باشید که قطعا از حفظ قرآن ناتوان خواهید ماند. هدف از حفظ قرآن باید معنوی باشد زیرا حفظ قرآن یکی از بهترین کارها می باشد.
 

۳   دعا خواندن

دعا خواندن باعث تقویت بیش از پیش اراده شما می شود و کمک می کند که راحت تر قرآن را فرا بگیرید. دعایی در جلد چهارم اصول کافی در باب الدعا فی الحفظ القرآن وجود دارد که خواندن آن قبل از حفظ قرآن بسیار توصیه شده است.
 

۴   تمرکز حواس

تمرکز حواس یکی از مهم ترین فاکتورهای راحت کننده حفظ قرآن می باشد، شما باید در موقع حفظ قرآن فقط به کار خود بیاندیشید و به چیز دیگری نیاندیشید، با این حال این کار در ابتدا سخت است اما با تمرین و ممارست می توان به این درجه از تمرکز حواس رسید. عوامل مختلفی از جمله سرما، گرما و گرسنگی می توانند شما را حواس پرت کنند پس سعی کنید در محیط و شرایط مناسب به حفظ قرآن بپردازید. همچنین پیشنهاد ما این است که بیشتر در صبحگاهان به حفظ قرآن بپردازید، زیرا در این موقع از روز مغز شما آماده است و می تواند اطلاعات را به خوبی پردازش کند.
 

۵   وضو

سعی کنید همیشه قبل از شروع به حفظ قرآن وضو بگیرید. وضو گرفتن باعث افزایش تمرکز می شود و قلب و روح انسان را آماده پذیرش فضیلت های الهی می کند. رو به قبله نشستن نیز ثواب زیادی دارد.
 

۶   برنامه ریزی

با توجه به میزان وقتی که دارید و همچنین توانایی خود، سعی کنید یک برنامه بچینید و هر روز طبق برنامه به حفظ آیات نورانی قرآن بپردازید.
 

۷   چند نفره حفظ کنید

اگر بتوانید یک یا چند نفر را با خود همراه کنید و با هم به حفظ قرآن بپردازید بسیار عالی است زیرا به این روش می توانید آیات حفظ کرده را برای هم خوانده و طبق برنامه پیش روید.
 

۸   شروع حفظ

برای شروع حفظ بهتر است از آیات جزء ۳۰ قرآن شروع کرد و از آن ها در نمازهای خود استفاده کرد. همچنین حفظ مبتنی بر معنی نیز روش بسیار خوبی می باشد به این ترتیب می توانید ابتدا از قصص قرآنی شروع کنید. توجه داشته باشید که این برنامه ها برای شروع حفظ است و پس از مدتی خوب است که از اول قرآن شروع به حفظ کردن بکنید.
 

۹   روش حفظ

روش حفظ به این ترتیب است که شما باید یک آیه را چند بار با دقت و تومئنینه بخوانید، پس از آنکه آیه را چند بار با دقت خواندید حالا قرآن را ببندید و سعی کنید از حفظ آن را بخوانید، احتمالا در این مرحله با مشکل روبرو خواهید شد، اما مشکلی نیست می توانید به قرآن رجوع کنید و خودتان را تصحیح کنید. پس از اینکه حس کردید که دیگر آیه را حفظ شده اید. سعی کنید ۵ بار آیه را بدون هیچ اشکالی از حفظ بخوانید، اگر موفق شدید به آیه بعد بروید اما اگر موفق نشدید فراموش نکنید که به هیچ وجه به مرحله بعد نروید بلکه برگردید به آیه قبل و از دوباره آن را تمرین کنید تا وقتی که با تسلط کامل بتوانید آن را از حفظ بخوانید.منبع: سایت چجوری

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
Ahmad jawid:
Tashkor az rahnemaee khob tan.
یکشنبه 13 ارديبهشت 1394
+
0
-
0
ارسال
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 755
3.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ