:  
دوشنبه 15 دى 1393 00:00

چگونه قبله را پیدا کنیم؟

چگونه قبله را پیدا کنیم؟به عنوان یک مسلمان، برای نماز خواندن باید جهت قبله را بدانیم، از آنجا که جهت قبله خانه کعبه در مکه می باشد، تعیین جهت قبله با قطب نما چندان سخت نیست، اما همیشه که ما قطب نما همراه خود نداریم.

 

۱   مکه در کجا قرار دارد؟

اول از همه باید بدانید که مکه نسبت به محلی که هستید در کجا قرار دارد، همیشه مکه در جنوب غربی و یا غرب وجود ندارد، به عنوان مثال در ایالات متحده در شرق است و یا در ترکیه جهت قبله به سمت جنوب می باشد.
 

۲   از خورشید استفاده کنید

انسان از بدو تولد از خورشید برای تعیین جهت های جغرافیایی استفاده می کرده است، تنها کاری که باید بکنید این است که محل طلوع خورشید را شرق و محل غروب خورشید را غرب در نظر بگیرید، آن وقت با توجه به محل کعبه و دانستن جهت های جغرافیایی فکر نکنم تعیین قبله کار سختی باشد.
 

۳   ساعت آفتابی

قبل از ظهر شی ایی عمودی با طول تقریبا ۱ متر را روی سطح زمین به صورت عمودی بگذارید. حالا نوک سایه را علامت بزنید و دایره ای به شعاع طول سایه بزنید حالا با گذشت زمان سایه چوب یا شی ایی که قرار داده اید کاهش پیدا می کند و سپس دوباره هر چه زمان می گذرد بلندتر می شود. هنگامی که سایه دوباره به اندازه اولیه رسید و با محیط دایره برخورد کرد محل برخورد را علامت بزنید. حال خطی بین دو نقطه مشخص کرده بکشید، نقطه اول نشان دهنده غرب و دومی شرق می باشد. همچنین با کشیدن خط عمودی بر خط شرق - غرب می توانید شمال - جنوب را نیز مشخص کنید.
 

۴   از ساعت استفاده کنید

استفاده از یک ساعت آنالوگ با عقربه ساعت شمار و دقیقه شمار، شما را برای پیدا کردن جهت ها راهنمایی می کند.

نیم کره شمالی: در این نیم کره لازم است که ساعت را به طور افقی در دست بگیرید و عقربه ساعت شمار را به سمت خورشید بگیرید، حال جهت بین ساعت ۱۲ و عقربه ساعت شمار جنوب می باشد.

نیم کره جنوبی: در این حالت دوباره ساعت را به حالت افقی نگه دارید، اما در اینجا نشانه گر ساعت ۱۲ را به سمت خورشید بگیرید، در اینجا وسط بین عقربه ساعت شمار و ساعت ۱۲ شمال می باشد.

 

۵   استفاده از قطب نما

درست است که در این حالت به شما جهت قبله داده نمی شود اما با داشتن موقعیت خودتان نسبت به مکه می توانید به راحتی جهت قبله را مشخص کنید، با این حال اگر باز هم سخت است می توانید از قبله نما نیز استفاده کنید.
 

۶   استفاده از تکنولوژی

با پیشرفت تکنولوژی و به لطف فناوری GPS با استفاده از برنامه های موبایل و همچنین برنامه های تحت وب به راحتی می توان جهت قبله را تعیین کرد.منبع: سایت چجوری

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
قربونلی:
این جهت قبله توی عکس آموزش نماز به نظرم به دو طرف نماز خوانده میشه،طوری نیس او وخ !!!
چهارشنبه 9 ارديبهشت 1394
+
0
-
0
ارسال
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 809
4.1/10 (تعداد آرا 7 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ