:  
چهارشنبه 3 دى 1393 00:00

چگونه شامپو انتخاب کنیم؟

چگونه شامپو انتخاب کنیم؟امروزه با وجود تنوع شامپو های مختلف ایرانی و خارجی که هر کدام نیز در چند شکل برای انواع موهای چرب، خشک، فر و … عرضه می شوند انتخاب شامپو را بسیار گیج کننده شده است. برای انتخاب شامپو باید نوع پوست سر و مو خود را بدانید.

نوع پوست سر خود را بدانید

قبل از انتخاب شامپو بهتر است بدانید که شامپو چگونه کار می کند و مکانیزم عمل آن چگونه است. شامپو وسیله ای برای تمیز کردن موی سر و پوست سر از کثیفی، چربی و … است. در صورتی که در عقیده عوام شامپو تنها وسیله ای برای تمیز کردن مو می باشد.

یک روش کاربردی برای انتخاب شامپو این است که، برای انتخاب شامپو بیشتر به وضعیت پوست سر خود توجه کنید و برای حل مشکل مو ها از نرم کننده ها استفاده کنید. به عنوان مثال اگر پوست سر شما چرب می باشد و مو هایی خشک دارید، بهتر است که یک شامپو برای پوست سر های چرب و یک نرم کننده نیز برای مو های خشک بردارید.

شامپو برای پوست سر چرب

اگر شما هم دارای پوست سر چربی می باشید، باید بگوییم که می دانیم که چقدر زجر کشیده اید و مطمئنا تمام راه ها از حمام روزانه تا انتخاب انواع شامپو ها را امتحان کرده اید اما ممکن است که هنوز به نتیجه دلخواه خود نرسیده باشید.
  • از شامپو های مرطوب کننده، صاف کننده  و مخصوص مو های فر استفاده نکنید زیرا این شامپو ها به پوست سر شما رطوبت اضافه می کنند.
  • شامپو های حجم دهنده، تقویت کننده و متعادل کننده معمولا برای پوست سر های چرب مناسب می باشند.
  • شامپو های کلاریفایینگ  یا شفاف کننده برای پوست سر های چرب بسیار خوب عمل می کنند اما باید مراقب باشید که پوست سر را بیش از حد خشک نکنید زیرا خشک کردن بیش از حد باعث تولید روغن و سبوم می شود. در صورتی که پوست سر شما بیش از حد چرب می باشد می توانید از شامپو های سوپر کلاریفایینگ استفاده کنید.
  • در هنگام شستشو بگذارید تا شامپو برای چند دقیقه روی سر شما بماند و سپس با دقت سر خود را بشویید.
  • سعی کنید تا نرم کننده را به نوک مو و میانه مو ها اعمال کنید و بهتر است که از زدن نرم کننده به کف سر پرهیز کنید.


شامپو برای پوست سر خشک

در صورتی که دارای پوست سر خشک می باشید، باید به نکات مشخصی توجه کنید تا این مشکل را بدتر نکنید.
  • شامپو های حجم دهنده، تقویت کننده معمولا برای پوست سر های خشک مناسب نمی باشند.
  • در صورتی که پوست سر شما کمی خشک می باشد اما خارش ندارد و پوست پوست نیز نمی شود به دنبال شامپو های مرطوب کننده، صاف کننده و مخصوص مو های فر بگردید. زیرا رطوبت موجود در این شامپو ها باعث کاهش خشکی پوست سر می شوند.
  • اگر خشکی پوست سر شما حاد می باشد، پیشنهاد می کنیم که از شامپو های طراحی شده برای پوست سر های خشک استفاده کنید. در این شامپو ها از موادی مانند منتول و درخت چای استفاده شده است که می تواند خشکی پوست سر شما را از بین ببرد.
  • از شامپو های دارای سولفات به شدت پرهیز کنید.


راهنمای انتخاب شامپو

در صورتی که پوست سر شما نه خشک است و نه چرب و می خواهید یک شامپو را انتخاب کنید با واژگانی روبرو می شوید که لازم است که توضیح داده شوند.

شامپو مرطوب کننده: این شامپوها به موهای شما رطوبت، درخشندگی و صافی را هدیه می کنند. این شامپو ها برای مو های فر و ضخیم مناسب می باشد.

شامپو حجم دهنده: این شامپو ها برای مو های معمولی و نرم مناسب می باشد.

شامپو تقویت کننده (قوی کننده): این شامپو برای موهای شکننده، آسیب دیده، هایلایت شده و ضعیف مناسب می باشد. این شامپوها دارای پروتئین اضافی برای ترمیم آسیب های مو می باشند.

شامپو های متعادل کننده: این شامپو ها معمولا برای همه مناسب می باشند زیرا نه به مو ها رطوبت زیادی می دهند و نه آنها را خشک می کنند.منبع: سایت چجوری

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 718
4/10 (تعداد آرا 5 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ