:  
پنجشنبه 6 دى 1397 17:00

چگونه سرطان پوست را بررسی کنیم؟

چگونه سرطان پوست را بررسی کنیم؟ 

بیشتر از 3.5 میلیون مورد سرطان پوست سالیانه در آمریکا کشف می شوند. که این میزان در چند دهه ی گذشته افزایش پیدا کرده است. بدون ارتباط به اینکه کجا زندگی می کنید یا پوستتان چقدر تیره است، اگر زمان زیادی در معرض اشعه فرابنفش قرار بگیرید، شما همیشه در خطر سرطان پوست هستید. چه این اشعه از خورشید باشد یا از دستگاه های سولاریم. در کنار مراقبت های لازم برای پیشگیری، بهترین راه برای کم کردن خطر سرطان پوست، تشخیص به موقع است .

 
 
 

بخش  1 از 2  : سرطان را بشناسید

 
1   انواع مختلف سرطان و خصوصیات ظاهری آن ها را بشناسید.خیلی مهم است که قبل از اینکه به داشتن یکی از انواع سرطان شک کنید و بترسید، نشانه های مختلف آن را بشناسید.
 •         سرطان سلول بنیادی: معمولا در نقاطی اتفاق می افتد که بیش از حد در معرض خورشید قرار می گیرند. مانند سر، گردن و بازوها ؛ قسمت های صاف، محکم و روشن تر از پوست، محل های کوچک بیش از حد رشد کرده ی قرمز یا صورتی رنگ ، قسمت های براق و درخشنده، خونریزی با جراحت های کوچک، داشتن یکی یا چندین مویرگ غیر طبیعی مانند نقاط تورفته، قهوه ای، آبی یا سیاه روی آنها، قسمت های بزرگتر ممکن است سفت بشود یا ترشحات داشته باشد، مویرگ های کوچکی ممکن است دیده شود.

 •         سرطان سلول های رویی پوست: بیشتر در قسمت هایی است که زیاد در معرض نور خورشید قرار می گیرند. مانند سر، گردن و بازوها، ایجاد غده هایی با سطح زیر و چرکی و سفت، قسمت های صاف و قرمز که به آرامی رشد می کنند، گاهی همراه با زخم و یا خونریزی.

 •         شاخی شدن پوست در اثر اشعه های رادیویی: ایجاد نقطه های سفت کوچک( کمتر از 6 میلیمتر )، قسمت های صورتی، قرمز یا گوشتی رنگ، معمولا روی صورت، گوش ها، پشت دست ها و بازوها.

 •         تومورهای سیاه رنگ: به دنبال تغییرات خال ها بگردید و روی ظاهر یک جوش جدید در دوران بلوغ نیز دقت کنید. از قانون ت-م-ر-ق استفاده کنید.   

          ت – تقارن. نصف یک خال یا ماه گرفتگی مادر زادی با نیمه ی دیگر آن تفاوت دارد
          م - مرز( دور جوش )، ناصاف، شکاف دار یا تیره است.
           ر -  رنگ های مختلف( قهوه ای ، مشکی ، قرمز ، آبی روشن )
           ق -  قطر بیشتر از 6 میلیمتر( حدود 6 میلیمتر ، به اندازه ی یک پاک کن سر مداد ).

2   با علامت های خطر آشنا شوید. همه ی انواع سرطان های پوست علامت های معمولی که در بالا گفته شد را از  خود نشان نمی دهند. به علاوه آن علایم، علایم گفته شده در زیر را هم در نظر داشته باشید.

 •  هر زایده، جوش، غده، جوش چرکی یا زخم که در طول دو یا سه ماه خوب نشود.
 •      پخش شدن رنگ از دور یک جوش به اطراف آن.
 •       قرمزی یا تورم جدیدی خارج از مرز.
 •       هر گونه احساس تغییر، درد، خارش یا نازک شدگی.
 •      تغییر در سطح یک خال، مانند خارش، چرک کردن، خونریزی و یا ایجاد شدن بر آمدگی.

 

بخش  2 از 2  : تست شخصی و سنجش های پیشگیری کننده

1   در تقویم علامت بزنید. علاوه بر چک آپ سالیانه با یک دکتر که می تواند پوستتان را بررسی کند و به سوالاتتان پاسخ دهد، خودتان نیز هر یک ماه پوستتان را چک کنید.


2   جلوی یک آینه ی قدی بایستید. سرطان پوست می تواند در هر قسمتی از بدن شما بروز کند به همین دلیل انجام یک تست شخصی کامل خیلی مهم است. از یک آینه ی قدی دیواری استفاده کنید تا دید بهتری از پوستتان داشته باشید. همچنین یک آینه ی دستی و در صورت امکان یک همراه یا یک دوست خیلی نزدیک تا بتواند در چک کردن نقاطی مانند پشت ران ها یا پشت پهلوهایتان به شما کمک کند.


3   کل بدنتان را تست کنید. داشتن یک لیست جلوی دستتان می تواند مفید باشد. درعین اجرای تست شخصی تان هیچ کدام از این مراحل را فراموش نکنید:

 •       صورت، لبها، گوش ها، پشت گوش ها و چشم هایتان را چک کنید. برای بررسی داخل دهانتان از یک چراغ قوه استفاده کنید.
 •       گردن، شانه ها، شکم و سینه تان را چک کنید. ممکن است لازم باشد سینه ها یا هر پوست اضافه ی دیگری را بالا بگیرید و زیر آن را چک کنید.
 •       زیر بغل، بازوها، دست ها، بین انگشتان و زیر ناخن هایتان را چک کنید.
 •       با یک آینه ی دستی کفل ها، اندامهای تناسلی، پشت کمر، پشت شانه ها و پشت گردنتان را چک کنید. پشتتان را به آینه بزرگ کنید و تصویر آن را در آینه ی دستی ببینید.
 •        پاها، آرنج ها، مچ پا به پایین، انگشت های پا، زیر ناخن های پا و بین انگشتان پایتان را چک کنید. می توانید در حالت نشسته جلوی پاها را ببینید اما برای دیدن کف پا، ساق پا و پشت ران ها به آینه ی دستی احتیاج دارید.
 •       موهایتان را جدا کنید و فرق سرتان را چک کنید.
 
 

4    اگر هر چیزی که مشکوک به سرطان پوست باشد پیدا کردید، آن را با پزشک پیگیری کنید. هرچه سریعتر از پزشک کمک بگیرید. مثلا به کلینیک نزدیک خانه زنگ بزنید و برای فردا وقت بگیرید. وقتی شک به سرطان پوست هست همیشه بهتر است قبل از ناراحت شدن، اطمینان پیدا کنید .
 
 

نکات :

 •     اگر زخم جراحی بعد از حدود یک ماه گذشته از زمان جراحی درمان نشد، به نزدیکترین مرکز زخم های پوستی مراجعه کنید تا تست و درمان شوید. این موضوع تحت پوشش اکثر شرکت های بیمه خدمات درمانی قرار می گیرد.
 •  به یاد داشته باشید که ایجاد تومور سیاه فقط مخصوص پوست نیست، بخش دیگری از بدن که تومور سیاه می تواند در آن ایجاد شود چشم است. چشم هایتان را نیز چک کنید چون تومور سیاه می تواند در هر نقطه ای از چشم ظاهر شود: در عنبیه، صلبیه، پلک ها و قسمت های داخلی دیگر ........ . این سرطان، از سرطان های نادر است، اما در بزرگسالان شایع ترین نوع سرطان چشم است. نشانه های غده ی سیاه در چشم :

-      در مراحل اولیه، ممکن است فرد هیچ نشانه ای مشاهده نکند. ( ممکن است فرد متوجه وجود غده ی سیاه در چشمش نشود تا زمانی که توسط یک اپتومتریست یا افتالمولوژیست توسط یک افتالموسکوپ به چشم او نگاه شود.)
-       اگر این زایده بزرگتر شود ممکن است ایجاد دید تار، دوبینی، کم شدن دید، تفکیک عنبیه، یا از بین رفتن دید شود.
-      اگر غده ی سیاه روی عنبیه یا صلبیه باشد ممکن است به صورت یک لکه ی قهوه ای یا مشکی رنگ روی عنبیه یا صلبیه دیده شود.
-       غده ی مشکی چشم اگر زود دیده و درمان نشود ممکن است به بخش های دیگر بدن به خصوص کلیه ها سرایت کند.
-      نوع بی خطر غده ی سیاه چشم، خال چشمی نامیده می شود. با تست های متوالی و چک کردن های نزدیک به هم، می توانید اطمینان حاصل کنید که این خال تبدیل به غده ی سیاه نشود.

  

 •      اگر تا بحال دچار تاول حاصل از سوختن با خورشید شده اید، امکان ایجاد سرطان پوست در شما افزایش می یابد. در واقع خطر برای شما دو برابر کسی است که تا به حال سوختگی از خورشید نداشته است.

 •       راه های درمان غده ی سیاه چشم:

-     سرما درمانی یا صفحه درمانی ( یخ زده کردن یا سوزاندن غده ی سیاه )
-       لیزر درمانی
-      جراحی برای خالی کردن چشم. این روش، تخلیه ی چشم نامیده می شود. اگر تومور خیلی بزرگ تر و پیشرفته تر از این باشد که بتواند با تخلیه ی چشم درمان شود، یک عمل گسترده تر به نام تخلیه ی گسترده ی حدقه ی چشم به کار می آید. این عمل نه تنها کره ی چشم، بلکه ماهیچه های چشم، چشم دیگر، ساختار حدقه ی چشم و همچنین پلک ها را بر می دارد.
-        جراحی برای برداشتن بخشی از چشم ( به خصوص اگر غده روی عنبیه باشد ) . مثلا ایریدکتومی( برداشتن بخشی از عنبیه )، و ایریدوسایکلکتومی( برداشتن بخشی از عنبیه همراه با ماهیچه ی مژه ای ).
-        شیمی درمانی
-       اشعه درمانی
 

 
 
 

اخطار :

 
 
 

این راهنما را به عنوان جایگزینی برای درمان سرطان پوست استفاده نکنید. اگر احتمال سرطان پوست وجود داشت، حتما با پزشک تماس بگیرید.
 

وسایل مورد نیاز :

 •        آینه ی دستی
 •        آینه ی قدی دیواری
 •         صندلی 
ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1344
5/10 (تعداد آرا 15 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ