:  
دوشنبه 22 تير 1394 00:00

چگونه درد دوران قاعدگی را کاهش دهیم؟

چگونه درد دوران قاعدگی را کاهش دهیم؟

چگونه درد دوران قاعدگی را کاهش دهیم؟
درد قاعدگی یک مشکل بسیار شایع است که در بین 90-50 درصد از زنانی که در سن باروری هستند، تجربه می شود. درد دوران قاعدگی در نتیجه گرفتگی عضلات دیواره رحم ایجاد می شود که این گرفتگی عضلانی همانند گرفتگی عضلانی در دیگر بخش های بدن در اثر ورزش کردن می باشد. انقباضات قوی و طولانی عضلات دیواره رحم منجر به گرفتگی عضلانی در این ناحیه می شود. این گرفتگی عضلانی 2-1 روز قبل از شروع خونریزی ایجاد شده و 2-1 روز پس از شروع خونریزی کاهش می یابد. به طور کلی، این درد مداوم با شدت های متفاوت در ناحیه زیر شکم یا لگن احساس می شود. این درد می تواند گاهی اوقات به ناحیه بالای شکم، پشت کمر و ران ها نیز کشیده شود. در این دوران، زنان ممکن است سردرد، خستگی مفرط، حالت تهوع یا اسهال را نیز تجربه کنند. اگر شما دچار درد شدید قاعدگی می شوید، در این چگونه روش هایی برای کاهش درد قاعدگی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. 

بخش 1 از 4: استفاده از روش های درمانی طبیعی


1   از گرما و حرارت استفاده کنید. چندین روش درمانی طبیعی وجود دارد که مطالعات علمی نشان می دهد که این روش ها در درمان دردهای قاعدگی مؤثر هستند. یکی ازرایج ترین و ساده ترین روش ها، استفاده از گرما و حرارت است. گرما و حرارت می تواند به خوبی داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا استامینوفن عمل کند. گرما موجب شل شدن عضلات منقبض شده که علت درد است، می شود. شما باید زیر شکم و قسمت پایین کمر خود را گرم نگه دارید. می توانید برای این کار از کیسه آبگرم یا حوله های گرم یا چسب های حرارتی استفاده کنید. چسب های حرارتی، نوارهای غیر دارویی هستند که می توانند به مدت 12 ساعت گرما تولید کنند. می توانید این چسب ها را بر روی پوست یا لباستان استفاده کنید اما حتماً دستورالعمل روی آن ها را مطالعه کنید.

 • این چسب های حرارتی در اشکال و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند که گفته می شود کاربردشان نیز متفاوت است، با این حال، شما برای این کار می توانید از هر نوع چسب حرارتی استفاده کنید. برخی از مارک ها حتی چسب های حرارتی مخصوص دردهای قاعدگی نیز دارند.

 • استفاده از چسب های حرارتی راحت تر از حوله یا کیسه آبگرم است زیرا آن ها قابل حمل و جا به جایی هستند، بنابراین، می توانید از آن ها استفاده کرده و به کارهای روزانه تان برسید.

 • اگر چسب حرارتی یا حوله گرم در دسترس ندارید، می توانید دوش آبگرم گرفته یا از وان آبگرم برای تسکین درد قاعدگی خود استفاده کنید.

2   سعی کنید از این روش ها برای درمان درد قاعدگی استفاده کنید. این روش ها شامل آموزش ریلکسیشن (آرامش) است. برای این کار از فعالیت های مکرر مانند تنفس عمیق، خواندن ذکر یا نیایش یا تکرار یک کلمه یا صدا به همراه منحرف کردن ذهن از درد و داشتن ذهنی مثبت استفاده می شود. این روش ها به کاهش درد و آرامش شما کمک می کنند.

 • همچنین می توانید برای تغییر حالت روحی تان و رفع تمرکزتان از درد، سعی کنید تجسم کنید و از افکار و تجربیات مثبت خود برای کاهش درد استفاده کنید.

 • هیپنوتیزم روشی دیگری است که از این روش برای کاهش استرس، القای آرامش و تسکین درد استفاده می شود.

 • از آنجا که گرفتگی عضلانی در دوران قاعدگی در ناحیه زیر شکم احساس می شود، برخی از زنان از تمرینات لاماز برای تسکین درد قاعدگی خود استفاده می کنند. سعی کنید به منظور کاهش یا تسکین این درد در تمرینات لاماز، به صورت ریتمیک نفس بکشید.

 • همچنین می توانید از روش بیو فیدبک (بازخورد زیستی) برای کاهش درد قاعدگی خود استفاده کنید. در این روش شما یاد می گیرید پارامترهای فیزیولوژیک مانند ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن را کنترل کرده و به همراه تکنیک های ریلکسیشن، به بدنتان در کنترل درد کمک کنید.

3   حواس خود را از درد منحرف کنید. انحراف ذهن از درد بهترین مسکن در دسترس شما است. اگر شما درد شدید قاعدگی دارید، به طور معمول خود را به کاری که کاملاً شما را مشغول می کند مانند معاشرت با دوستانتان، خواندن کتاب، انجام بازی کامپیوتری، تماشای فیلم و تلویزیون یا گذراندن وقت در فیس بوک، سرگرم کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که خود را به انجام کاری سرگرم می کنید که ذهن شما از درد منحرف شده و می توانید بر روی چیزهای دیگر تمرکز کنید.

4   طب سوزنی را امتحان کنید. طب سوزنی بیش از 2000 سال است که به عنوان روشی برای تسکین درد استفاده می شود. در این روش، سوزن های بسیار نازکی در نواحی خاصی از بدن در داخل پوست قرار داده می شوند. در اکثر افراد، این سوزن ها موجب درد نمی شوند و برخی از زنان از این روش برای تسکین درد قاعدگی استفاده می کنند.

 • با وجود ادعای افرادی بر صحت تأثیر این روش برای تسکین درد، مطالعات انجام این روش را بی نتیجه می دانند.

5   شکم خود را ماساژ دهید. گاهی اوقات فشار و ماساژ مناطقی که دچار درد شده اند، موجب تسکین درد می شود. دراز بکشید و زانوها را خم کرده و کف پاهایتان را بر روی زمین قرار دهید. حالا به آرامی زیر شکم و کمر خود را ماساژ دهید.

 • سعی کنید ماساژ را با فشار شدید انجام ندهید. شما که نمی خواهید با این کار به جای تسکین درد موجب درد بیشتری شوید! ماساژ موجب شل شدن عضلات شده و به این ترتیب، درد قاعدگی را تسکین می دهد. 

بخش 2 از 4: استفاده از رژیم غذایی و تغذیه


1   مکمل مصرف کنید. تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه ویتامین های خاص و مکمل های غذایی موجب تسکین درد قاعدگی می شود. مکانیسم این موضوع به خوبی درک نشده است اما نشان داده شده است که مکمل های غذایی در کاهش درد قاعدگی مؤثر هستند. مصرف روزانه ویتامین E به میزان 500 واحد، ویتامین B1 به میزان   100 میلی گرم، ویتامین B6 به میزان 200 میلی گرم ویتامین و مقدار دوز تعیین شده ویتامین D3 توسط پزشک،می توانید در کاهش درد مؤثر باشد.

 • اگر در رژیم غذایی خود به اندازه کافی از ویتامین ها مصرف می کنید، انجام یک آزمایش خون ساده می تواند به ارزیابی رژیم غذایی تان کمک کرده و رژیم مکمل بر اساس آن ارزیابی گرفته شود.

 • همچنین می توانید از مکمل روغن ماهی یا روغن کبد ماهی کاد مصرف کنید.

2   رژیم غذای خود را تغییر دهید. یک مطالعه نشان می دهد که یک رژیم غذایی کم چرب و سرشار از سبزیجات به تسکین درد قاعدگی کمک می کند. شما باید سبزیجات برگ سبز که غنی از ویتامین های K ،B ،C ،E ،A و فولیت هستند را بخورید. این ویتامین ها و مواد معدنی درست مانند مکمل ها موجب تسکین درد قاعدگی می شوند. این مواد غذایی همچنین با فراهم کردن مواد مغذی لازم برای ساخت سلول های جدید قرمز خون، از کم خونی ناشی از خونریزی قاعدگی پیشگیری می کنند.

 • در هنگام قاعدگی باید مصرف آهن خود را افزایش دهید. بنابراین، به منظور پیشگیری از کم خونی ناشی از خونریزی قاعدگی، می توانید گوشت قرمز بدون چربی بخورید یا از مکمل ها مصرف کنید.

 • همچنین سبزیجات سبز و انواع توت ها نیز که حاوی آنتی اکسیدن ها هستند، می توانند التهاب و ورم شکم که ناشی از قاعدگی است را کاهش دهند.

 • برخی مطالعات نشان می دهند زنانی که روزانه 4-3 وعده لبنیات مصرف می کنند، در دوران قاعدگی درد کمتری را تجربه می کنند. اگر شما مستعد به نفخ شکم هستید، نباید بیش از حد لبنیات مصرف کنید.

3   چای بنوشید. انواع مختلف چای می تواند به تسکین درد قاعدگی کمک کنند. سعی کنید در هنگام مصرف چای، از انواع چای بدون کافئین استفاده کنید زیرا کافئین موجود در چای موجب گرفتگی عضلانی شده و در نتیجه درد قاعدگی را افزایش می دهد و به این ترتیب، اثر تسکین دهنده چای از بین می رود.ذچای بابونه و زنجبیل به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی موجب تسکین درد قاعدگی می شود.

 • شما باید از چای کافئین دار پرهیز کنید زیرا کافئین موجب تنش و اضطراب شده و به این ترتیب، ممکن است درد قاعدگی را افزایش دهد.

 • مادامی که شما از چای بدون کافئین برای تسکین درد قاعدگی مصرف می کنید، به هر میزان که مایل هستید می توانید آن را بنوشید.

 • نوشیدن چای همچنین می تواند به هیدراته یا سیراب بودن شما نیز کمک کند.

4   از مصرف تنباکو و الکل پرهیز کنید. مصرف الکل می تواند موجب احتباس آب و تورم شود. نیکوتین موجود در تنباکو نیز می تواند موجب تنش و اضطراب و باریک شدن عروق به نام انقباض عروق شود. این مسئله می تواند منجر به کاهش جریان خون به رحم شده و به این ترتیب، گرفتگی عضلانی در رحم افزایش یافته و درد قاعدگی شدیدتر شود. 

بخش 3 از 4: انجام فعالیت فیزیکی


1   ورزش کنید. ورزش به طور کلی می تواند به تسکین دردهای قاعدگی کمک کند. ورزش موجب ترشح آندروفین که مسکنی طبیعی است، می شود و علاوه بر این، موجب خنثی شدن پروستاگلاندین که باعث انتقباض و درد در بدن شما می شود، می گردد. به این دلیل، انجام فعالیت های بدنی موجب تسکین درد قاعدگی می شوند.

 • انواع ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا، قایق رانی یا بدنسازی را انجام دهید.

2   حرکات کششی ساده انجام دهید. انجام حرکات کششی موجب شل شدن عضلات و در نتیجه کاهش انقباض عضلانی می شود. بر روی زمین بنشینید و پاهایتان را باز کرده و در مقابل خود دراز کنید. حالا به سمت جلو خم شده و مچ پاهایتان را بگیرید. در حالی که کمر خود را صاف می کنید، چند نفس عمیق بکشید. پس از چند نفس عمیق، دوباره حرکت را تکرار کنید.

 • با توجه به محل درد، می توانید حرکات کششی خود را در ناحیه کمر و شکم نیز انجام دهید.

3   فعالیت جنسی خود را افزایش دهید. برخی از زنان با تجربه ارگاسم، درد قاعدگی کمتری را تجربه می کنند. دلیل این امر به خوبی شناخته نشده است اما ممکن است به ترشح آندروفین در حین رابطه جنسی مربوط باشد. درست مانند هنگام ورزش، آندروفین ترشح شده در حین ارگاسم رابطه جنسی می تواند به تسکین درد قاعدگی و التهاب ناشی از آن کمک کند.

4   یوگا انجام دهید. یوگا نیز مانند ورزش های هوازی و حرکات کششی موجب شل شدن عضلات بدن و در نتیجه کاهش درد و گرفتگی در کمر، پاها و شکم می شود. هنگامی که درد قاعدگی را احساس می کنید، سعی کنید به منظور کاهش درد، تعدادی از حرکات مختلف یوگا را انجام دهید. قبل از شروع حرکات یوگا، لباس های راحت پوشیده و موسیقی آرامبخش پخش کنید.

 • شما می توانید بر روی زمین نشسته و پاهایتان را دراز کنید. یکی از پاها را 90 درجه خم کنید، در این صورت، پاشنه پا در طرف داخل ران قرار می گیرد. نفس عمیقی بکشید و ساق پا را در دست بگیرید. حالا هنگامی که عمل بازدم را انجام می دهید، به سمت پای دیگر خود خم شده و بدون آنکه کمر خود را خم کنید، نیم تنه فوقانی را بر روی آن پا بکشید. در حین انجام این حرکت کششی، استخوان نشیمن گاه خود را به زمین فشار دهید و 3-1 دقیقه این موقعیت را حفظ کنید.

 • بایستید و از ناحیه کمر خم شوید.تا جایی که می توانید به سمت پایین خم شوید، سپس در حالی که زانوهای خود را به سمت چپ حرکت می دهید، نیم تنه فوقانی خود را به سمت راست بچرخایند. در حالی که عمل بازدم را انجام می دهید، تا جایی که می توانید نیم تنه فوقانی را به سمت پشت کمر بچرخانید. در حالی که نفس عمیق می کشید، این موقعیت را به مدت 60-30 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را در سمت دیگر تکرار کنید.

 • زانو بزنید و پاهایتان را از هم باز کنید. ساق و پاهایتان را به صورت محکم به زمین فشار دهید. دست هایتان را با انگشتان کشیده به سمت پایین بالای باسن خود قرار دهید. نفسی عمیق بکشید. قفسه سینه خود را به سمت جلو داده و شانه ها را به سمت پایین بکشید. عمل بازدم را انجام دهید، سپس در حالی که نیم تنه فوقانی را به سمت عقب می کشید، لگنتان را به سمت جلو حرکت دهید. به منظور حفظ تعادل خود، دست هایتان را بر روی پاشنه پاها قرار دهید. به این ترتیب، قفسه سینه بیشتر به سمت جلو حرکت داده می شود. به طور منظم نفس بکشید و به مدت 60-30 ثانیه این موقعیت را حفظ کنید. 

بخش 4 از 4: استفاده از داروها


1   داروهای بدون تجویز را مصرف کنید. داروهای ضد التهابی استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن داروهای رایج برای تسکین درد قاعدگی هستند. این داروها با برطرف کردن انقباض عضلانی موجب کاهش درد قاعدگی می شوند. ایبوپروفن از هر دوی این داروها رایج تر است. می توانید هر 6-4 ساعت ایبوپروفن 600-400 میلی گرم یا هر 8 ساعت ایبوپروفن 800 میلی گرم را با حداکثر دوز 2400 میلی گرم در روز مصرف کنید.

 • شما باید هنگامی که نشانه های درد شروع می شود، این داروها را مصرف کنید و در صورت لزوم، مصرف آن ها را به مدت 3-2 روز ادامه دهید.

 • می توانید ایبوپروفن با نام های ژنریک آدویل (Advil) و موترین (Motrin) را امتحان کنید. علاوه بر این، می توانید ناپروکسن با نام ژنریک آلیو (Aleve) را نیز مصرف کنید.

2   در مورد استفاده از روش های هورمونی ضد بارداری اطلاعات کسب کنید. اگر روش های درمانی طبیعی، رژیم غذایی و تغذیه، ورزش و مسکن های ضد التهابی استروئیدی برای تسکین درد قاعدگی مؤثر نبود، استفاده از هورمون های ضد بارداری می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در این روش، برای کاهش یا تسکین درد قاعدگی انواع مختلفی وجود دارد.

 • انتخاب این روش برای تسکین درد، به سلامت عمومی، رفتارهای جنسی و تمایل مالی و شخصی شما بستگی دارد. در مورد این روش، با مراقب بهداشت خود مشورت کنید.

3   قرص های ضد بارداری مصرف کنید. این قرص ها یکی از راه های هورمونی ضد بارداری به صورت خوراکی می باشد که شما می توانید به صورت روزانه مصرف کنید. از آنجا که بر مصرف این قرص ها کنترل دارید، هر زمان که لازم باشد می توانید به راحتی مصرف آن ها را قطع کنید. این قرص ها به طور گسترده استفاده می شوند، به راحتی در دسترس و نسبتاً ارزان نیز هستند. با این حال، ممکن است مصرف آن ها کمی خسته کننده باشد زیرا شما باید آن ها را روزانه در زمان های مشخصی مصرف کنید.

 • همچنین این قرص ها موجب افزایش وزن می شوند و نیازبه یک هزینه ثابت ماهانه نیز دارند.

4   از وسایل ضد بارداری استفاده کنید. این وسایل نیز درست مانند قرص ها عمل می کنند. این ابزارها نیز باید به صورت ماهانه استفاده شوند و به راحتی نیز متوقف شده و باعث افزایش وزن نیز می گردند.

 • همچنین این ابزارها ممکن است به صورت اتفاقی از جای خود خارج شوند و همچنین نیاز به هزینه ثابت ماهانه نیز دارند.

5   از حلقه واژن استفاده کنید. اگر شما مایل به استفاده از قرص ها و ابزارهای ضد بارداری نیستید، می توانید از حلقه واژن استفاده کنید. این شکل از جلوگیری از بارداری به صورت هورمونی به صورت ماهیانه تعویض می شود و در صورتی که شما دیگر تمایل به استفاده از آن نداشته باشید، به راحتی متوقف می گردد.

 • در این روش، هورمون به صورت موضعی عمل می کند و به همین دلیل، در این روش کمتر احتمال افزایش وزن وجود دارد. به هر حال، این حلقه ممکن است در حین رابطه جنسی از جای خود خارج شود و برای اعمال این روش نیاز به هزینه ثابتی به صورت ماهیانه وجود دارد.

6   برای تسکین درد، تزریق هورمون را در نظر بگیرید. اگر شما به استفاده از روش های قبلی مایل نیستید، می توانید تزریق هورمون را به عنوان روشی برای تسکین درد قاعدگی خود در نظر بگیرید. این تزریق هورمون باید 3 ماه یکبار انجام شود اما این روش می تواند در مقایسه به روش های دیگر دارای عوارض جانبی منفی باشد. با استفاده از این روش ممکن است قاعدگی شما متوقف شود و هنگامی که این روش را قطع می کنید، ناباروری ناشی از آن می تواند حدود 1 سال ادامه یابد.

7   از روش های هورمونی کاشتنی ضد بارداری استفاده کنید. به منظور کاهش دردهای قاعدگی این روش های کاشتنی گزینه های دائمی هستند. هنگامی که آن ها در بدن کاشته می شوند، حدود 4-3 سال دوام می یابند. با وجود اینکه این ابزار دارای دوام طولانی مدت هستند، هنگامی که آن ها برداشته شوند، به راحتی قابل برگشت می باشند. در این روش مانند روش های دیگر امکان افزایش وزن وجود دارد.

 • در این روش با وجود اینکه شما هر چند سال یکبار به عمل کاشت اقدام می کنید اما  این فرایند می تواند کمی درد به همراه داشته باشد.

8   از ابزار درون رحمی (IUD) استفاده کنید. اگر روش کاشت برای شما مناسب نیست، می توانید روش IUD که روشی با دوام طولانی تری است، امتحان کنید. این وسیله ها به مدت 12-6 سال در بدن تأثیر دارند و عوارض جانبی بسیار محدودی دارند و همچنین احتمال افزایش وزن نیز بسیار کم است.

 • با این حال، در این روش شما مستعد به عفونت درد ناک هستید. همچنین در برخی از موارد، این روش موجب افزایش درد قاعدگی نیز شده است. علاوه بر این، در این روش ممکن است سیکل قاعدگی شما متوقف شود و هنگامی که استفاده از این روش را متوقف می کنید، ناباروری ناشی از آن حدود 1 سال ادامه می یابد.

9   به پزشک مراجعه کنید. اگر درد قاعدگی شما شدید است، اگر ناحیه درد و مدت زمان آن متفاوت است، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر درد قاعدگی شما بیش از 3-2 روز ادامه می یابد، باید در این زمینه با پزشک مشورت کنید. در این موارد این احتمال وجود دارد که درد شدید قاعدگی از علائم ثانویه ناشی از اختلال یا بیماری زمینه ای باشد.

 • اختلالات باروری خاصی وجود دارند که موجب درد شدید قاعدگی می گردند. این اختلالات شامل آندومتریوز، بیماری التهابی لگن، تنگی دهانه رحم و تومورهای دیواره رحم می باشند.

 • اگر پزشک به هر کدام از این اختللات مشکوک شود، به منظور بررسی این احتمالاتف برای شما معاینه زنانه و یکسری از آزمایشات را تجویز می کند. او با انجام معاینه لگنی، هر گونه ناهنجاری یا عفونت در اندام های تناسلی را بررسی می کند. علاوه بر این، او ممکن است سونوگرافی، CT اسکن یا MRI را نیز به شما توصیه کند. در برخی از موارد، پزشک ممکن است عمل لاپاراسکوپی را انجام دهد، این عمل به صورت سرپایی انجام می گیرد. در این روش، به منظور بررسی حفره شکمی و ارگان های تولید مثل از طریق برشی کوچک یک لوله بسیار نازک که به دوربین مجهز می باشد، وارد شکم بیمار می شود.
نکات

 • اگر شما دردهای شدید قاعدگی را تجربه می کنید یا احساس بیماری می کنید، به پزشک مراجعه کرده و علائم و شرح حال خود را با او در میان بگذارید. دردهای شدید قاعدگی ممکن است ناشی از بیماری های زمینه ای مانند آندومتریوز، فیبروم رحمی، بیماری التهابی لگن (PID)، ناهنجاری های مادرزادی یا سرطان باشد که نیاز به درمان دارند.

 • با وجود علائم و نشانه های دیگر مانند تب، استفراغ، خونریزی شدید قاعدگی به صورتی که هر 2 ساعت یکبار مجبور به تعویض نوار بهداشتی خود باشید، سرگیجه یا غش، درد شدید و ناگهانی، درد غیر عادی در دوران قاعدگی، احساس درد در هنگام خروج ادرار، ترشحات غیر طبیعی واژن و احساس درد در حین رابطه جنسی، باید به پزشک مراجعه کنید.
منبع: wikihow.com

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 4501
3.8/10 (تعداد آرا 9 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ