:  
شنبه 6 دى 1393 16:00

چگونه تست سرطان سینه انجام دهیم ؟

چگونه تست سرطان سینه انجام دهیم ؟
در درمان سرطان سینه، تشخیص زود هنگام بسیار ضروری است. به همین دلیل به خانم ها در هر سنی پیشنهاد می شود که ماهی یک بار تست شخصی انجام دهند. انجام دادن مرتب این آزمایشات به شما کمک می کند که با شکل و خصوصیات سینه تان آشنا شوید، در نتیجه راحت تر به تغییرات پی می برید. تست سرطان سینه باید به صورت دراز کش در حمام جلوی یک آینه انجام شود. این مقاله را بخوانید تا بفهمیدکه چطور می توان این کار را انجام داد:

روش 1 از 3 : جلوی یک آیینه


 
     بدون پیراهن و لباس زیر جلوی یک آیینه بایستید. مطمئن شوید محیطی که در آن قرار دارید به اندازه ی کافی روشن است و می توانید تمام ناحیه ی سینه ی خود را بینید.
2      در حالی که بازوهایتان در کنار بدنتان قرار دارد، سینه را ببینید وبررسی کنید. به دنبال این موارد بگردید: هرگونه تغییر در برجستگی سینه، بادکردگی غیر طبیعی، فرورفتگی در پوست، یا تغییراتی در ظاهر نوک سینه ها.
3   هر دو دستتان را بالای سرتان نگه دارید. دوباره به دنبال هرگونه تغییرات در برجستگی سینه ها، تورم غیر طبیعی، فرورفتگی در پوست و تغییر در سر سینه ها بگردید.
4   دوباره دست هایتان را پایین بیاورید. کف دستهایتان را محکم به کفل ها فشار دهید تا عضلات سینه خم شوند. به دنبال هر گونه فرورفتگی، جمع شدگی یا هر تغییر غیر معمول دیگر در ظاهر سینه بگردید.
5   هرگونه تغییری را به متخصص سلامت شخصی تان اطلاع دهید. هر تغییر قابل دیدی که متوجه شدید را به متخصص سلامتتان اطلاع دهید تا او بتواند آزمایش های مناسب را انجام دهد.

روش 2 از 3 : در حمام

 
 
1      دست راستتان را بالای سرتان بگیرید. با استفاده از دست چپتان، سینه ی راست را امتحان کنید.  با نرمی انگشتان، کل ناحیه ی سینه رابا حرکات چرخشی لمس کنید. به دنبال هر گونه برجستگی، ضخیم شدگی،یا نقطه های سفت بگردید.
  • بافت سینه از نوک سینه تا انتهای زیر بغل گسترده شده است. مطمئنشوید که کل ناحیه ی سینه را بررسی می کنید. شامل زیر بغل و کناره های سینه.
2      دستتان را پایین بیاورید و آزمایش را روی سینه ی چپ تکرار کنید. مانند بالا، انگشتتان را به حالت دایره ای حرکت دهید و به دنبال هر گونه برجستگی، سفت شدگی یا ضخیم شدگی بگردید.
3      هر گونه تغییری را به پزشک متخصص اطلاع دهید.  اگر هرگونه برجستگی یا غده در سینه مشاهده کردید، بلافاصله به متخصص اطلاع دهید تا او بتواند آزمایش های لازم را انجام دهد.

روش 3 از 3 : به صورت درازکش

1   به پشت دراز بکشید و یک حوله یا بالشت زیر شانه ی چپتان بگذارید. دست راستتان را زیر سرتان بگذارید.
2      با استفاده از دست چپتان کل ناحیه ی سینه را با حرکات دایره ای کوچک لمس کنید. مطمئن شوید که کناره ی سینه و زیر بغل دست راستتان را هم لمس می کنید. به دنباله هر گونه غده ، ضخیم شدگی یا برآمدگی بگردید.   
  •  از هر سه حالت فشار کم، متوسط و زیاد استفاده کنید.
3      نوک سینه را به آرامی با دست چپ فشار دهید. به دنبال هرگونه برآمدگی غیر طبیعی یا خالی شدگی در نوک سینه بگردید.
4    آزمایش را روی سینه ی چپ هم انجام دهید. باز هم با استفاده از حرکات دایره ای کوچک، به دنبال هر گونه برجستگی، ضخیم شدگی، غده یا خالی شدگی بگردید.
5   هر گونه تغییری را به پزشکتان اطلاع دهید. اگر هر گونه برجستگی غیر طبیعی، ضخیم شدگی یا غده مشاهده کردید، هر چه سریعتر قرار ملاقاتی با پزشک متخصص تنظیم کنید تا او بتواند آزمایش های لازم را انجام دهد.

  
  
  

اخطار ها :

  
  
  • احتمال سرطان سینه در زنانی که سابقه ی این بیماری در خانواده ی آنها وجود داشته بالاتر است. وجود یک بیمار از خانواده ی درجه ی اول( مادر ، خواهر یا دختر )، تقریبا احتما بروز این بیماری را دو برابر می کند.
  •      احتمال بروز سرطان سینه در زنان با افزایش سن افزایش می یابد. زنان بالای 50 سال نسبت به کسانی که زیر سن 50 هستند بسیار بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
  •        تست شخصی به تنهایی برای جلوگیری از سرطان سینه کافی نیست و باید با چک آپ های مرتب مامایی همراه باشد. به یاد داشته باشید که متخصص های زنان می توانند قبل از این که یک توده ی واضح دیده یا احساس شود، تشخیص دهند.
  •        سرطان سینه در آقایان هم اتفاق می افتد. به همین دلیل آقایان نیز باید این تست های شخصی را انجام دهند. با این حال، سرطان سینه 100 برابر بیشتر در خانم ها رایج است. 
ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1389
4/10 (تعداد آرا 3 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ