:  
یکشنبه 4 بهمن 1394 00:00

چگونه برای لاغری چای بنوشیم؟

چگونه برای لاغری چای بنوشیم؟

چگونه برای لاغری چای بنوشیم؟ 
مطالعات علمی بسیاری نشان داده اند که چای خورها، به خصوص چای سبز، سریع تر از کسانی که چای نمی نوشند، وزن کم می کنند. وقت دور انداختن کیف باشگاه و گذاشتن کتری روی حرارت است! و این هم روش های لاغر شدن با چای. 

 

 

قسمت 1 از 3: انتخاب چای و لوازم 


1   چای مورد علاقه خود را پیدا کنید. با وجود تمرکز مطالعات بسیار بر چای سبز، پیدا کردن یک چای (سبز یا غیر سبز) که نوشیدن آن برای شما لذت بخش باشد، بسیار مهم است. برخی چای های سبز طعمی قوی داشته و در صورت استفاده نکردن از چای های طعم دار، برای افراد بسیاری مناسب هستند. بقیه چای ها حتی برای افراد تازه کار نیز خوشایند هستند. چند انتخاب برای امتحان کردن به قرار زیر است:

 • چای سبز طعم دار. هم چای سبز و هم سفید (دارای همان ویژگی های آنتی اکسیدان ولی با قیمت بیشتر) در طعم های مختلف وجود دارند. برای بهترین نتایج، چای سبز یا سفید دارای کافئین انتخاب کنید (براساس یک مطالعه، چای دارای کافئین، باعث سوختن کالری بیشتری می شود). 

  • برای انتخاب از بین انواع چای سبز، به بخش انتخاب چای سبز در مقاله چگونه چای سبز دم کنیم مراجعه کنید. این مقاله جزئیاتی درباره انواع چای سبز و ویژگی های آنها ارائه می کند. 

 • چای های گیاهی. چای های گیاهی در طعم های متنوع لذیذ از پرتقال تا یاسمن وجود دارند. رویبوس (چای قرمز) یک انتخاب مناسب دیگر از بین چای های گیاهی است. با توجه به بدون کافئین بودن چای های گیاهی به طور کلی، می توان از این چای ها، بین چای های کافئین دار و یا به عنوان نوشیدنی آخر شب از آنها استفاده نمود. 

 • چای سیاه. این چای از همان بوته چای سبز گرفته شده اما روند تهیه آن کاملاً مختلف است. در نتیجه، مواد شیمیایی مسبب کاهش وزن (دفلاوین ها و تیاربیجین ها) در چای سبز ساده تر هستند. این مواد در چای سیاه هم وجود دارند اما هر چه ساده تر، بهتر. به عبارت دیگر چای سبز احتمالاً وزن شما را سریع تر کاهش دهد اما هر دوی این چای ها خوب هستند. 

  • در عین موجود بودن چای سیاه بدون کافئین، مقدار کمی کافئین احتمالاً در آن باقی مانده که در صورت نوشیدن شب هنگام، احتمالاً بر خواب شبانه تأثیر خواهد گذاشت. 

 • چای اولانگ سوخت و ساز بدن را حدود 10٪ افزایش می دهد. چای سبز سوخت و ساز را تنها 4٪ افزایش می دهد. هرچند هر دو این چای عالی هستند! 

2   مراقب مصرف چای های رژیمی باشید. با وجود شباهت طعم چای های رژیمی به چای های سیاه یا گیاهی، چای های رژیمی احتمالاً دارای مقادیری ملین نیز بوده، بنابراین، باید در حد تعادل مصرف شوند. به ویژه اگر چای شما شامل سنا، درخت سبز ریشه ریواس، سنجد یا روغن کرچک باشد.

 • مفهوم چای «رژیمی» یک آگهی بازرگانی غلط است. هر چای طبیعی شیرین نشده ای، احتمال کاهش وزن را بیشتر می کند. بعضی چای ها مانند ضد یبوست یا شکننده چربی عمل کرده و به همین علت نیز به عنوان چای رژیمی تبلیغ می شوند. به هر حال ضد یبوست ها تنها روده ها را پاک می کنند (شما کالری را قبلا جذب کرده اید). در ابتدای مصرف، احتمالاً قدری آب از دست می دهید اما به محض نوشیدن چیزی، میزان از دست رفته جایگزین می شود. 

 • یک فنجان بزرگ یا لیوان کافی است. واقعاً از نوشیدن بیشتر پشیمان خواهید شد. 

3   مواد اولیه را بخوانید. با تنوع چای های موجود در بازار، انتخاب مشکل است. خواندن مواد اولیه در پشت بسته بندی محصول، جایی خوب برای شروع است. در صورت داشتن شکر یا مواد شیرین کننده، آن را مجدداً در قفسه بگذارید.

 • از مصرف چای های سبز طعم دار اجتناب نکنید. بله، برخی از آنها شکر دارند اما برخی نه و اگر می توانید از یک چای با مواد طبیعی استفاده کنید، انتخاب بهتری برای داشتن کمری باریک تر کرده اید. 

4   دَم کردن (و نوشیدن) چای را آسان کنید. یک مانع برای افراد بسیاری دم کردن چای است. آنها دم کردن چای را یک روند بسیار دشوار تصور کرده، در حالیکه، این کار به همان آسانی است که می خواهید باشد. می توانید یک فنجان چای را به سرعت در مایکروفر دم کرده (آب را در یک لیوان سرامیکی ریخته و به مدت دو دقیقه گرم کرده تا بجوشد، سپس چای کیسه ای را در لیوان بگذارید) حتی می توان این کار را به شیوه ای ساده تر انجام داد.

 • یک قوری برقی بخرید. قوری های برقی در بسیاری از فروشگاه های لوازم خانگی و آشپزخانه با قیمت های متفاوت و استفاده بسیار آسان موجود است. تنها کار لازم، پر کردن آن با آب و زدن دکمه برای جوشیدن آب است. می توانید چای را در لیوان دم کرده یا چند چای کیسه ای پس از جوشیدن آب در قوری بگذارید. یک فلاسک نیز برای آب جوشیده اضافه در دسترس داشته باشید. با آب پر کرده، چای سبز را اضافه کرده، فلاسک را نزدیک قوری برقی یا میز خود نگه دارید. 

 • یک چای سرد ساز بخرید. در طول ماه های گرم تر، نوشیدن چای داغ چندان لذت بخش به نظر رسیده، به هر حال، با استفاده از چای سرد ساز می توانید به همان مقدار قبل، چای بنوشید. مانند قوری برقی، دستگاه را با آب پر کرده، یخ (طبق دستور دستگاه) و چای کیسه ای را اضافه کنید. آن را روشن کرده و در چند دقیقه، چای سرد تازه بنوشید.

 • چای سبز را، برای دسترسی سریع و راحت، شب قبل دم کنید. در صورت نداشتن زمان برای دم کردن چای سرد، آن را در شب قبل دم کرده و در یخچال بگذارید. به جای بردن چند قوطی نوشابه، یک فلاسک را با چای سرد پر کرده و در طول روز در دسترس داشته باشید.  

قسمت 2 از 3: ایجاد یک عادت روزانه 


1   عادات خوب نوشیدن چای را ایجاد کنید. به منظور استفاده از مزایای نوشیدن چای، باید آن را به دفعات ممکن در طول روز و به سادگی ممکن بنوشید. اگر نوشیدن چای راحت، دلنشین و آسان نباشد، شما آن را انجام نخواهید داد. چگونه می توانید خود را وادار به نوشیدن چای بیشتر کنید؟‌

 • داشتن «وسایل چایخوری» آسانترین راه برای شروع است. در صورت گذراندن 8 ساعت در محل کار در روز، داشتن این وسایل در آن محل نیز فکر خوبی است. همچنین داشتن لیوان (یا فلاسک) مورد علاقه تان و مایکروفر یا کتری برقی در محل کار، فکر خوبی است. 

 • از همکاران خود برای نوشیدن چای دعوت کنید. چای برای نوشیدن دسته جمعی است. در صورت بیهوده بودن دم کردن یک قوری چای،‌ سایرین را نیز به این کار دعوت کنید. در محل کار، یک قوری نیز برای همکاران خود بیاورید. همکاران/ خانواده خود را به یک فنجان چای شبانه عادت دهید. در صورت جمعی انجام شدن این کار، لذت بردن و ادامه آن از سوی همه بیشتر می شود. 

 • خامه، شیر و شکر، نباید قسمتی از عادت چای نوشیدن شما باشد. متأسفانه برای کاهش وزن با استفاده از این عادت، چای باید ساده باشد (حداقل بیشتر اوقات). چای با اضافه کردن شیر و شکر، دیگر چای نیست. 

2   چای را جایگزین قهوه صبح کنید. به جای قهوه معمول، روز خود را با یک فنجان چای تازه آغاز کنید. چای خورها، به ویژه در کافه، کالری کمتری دریافت می کنند. بعضی از نوشیدنی های کافه شامل صدها کالری بوده،‌ در حالیکه چای، دقیقاً همان چیزی است که انتظار دارید، باشد.

 • همان طور که در بالا ذکر شد، خالی نوشیدن چای بسیار مهم است. اضافه کردن شیر، خاصیت چربی سوزی چای را خنثی می کند (فلانوئیدها را). به علاوه، مطالعات نشان می دهند که خامه، تأثیری بدتر از شیر دارد. مسخره است، نه؟ 

  • این مطالعه درباره شیر گاو است. در صورت تمایل می توانید شیر سویا یا بادام یا چیزی شبیه به این دو مورد اضافه کنید  اما به خاطر داشته باشید که این شیرها نیز احتمال داشتن اثری مشابه را دارند. 

3   با ناهار و شام، یک لیوان چای سرد (شیرین نشده) سفارش دهید. نوشابه های رژیمی و بدون قند باعث افزایش وزن می شوند. سدیم موجود در نوشابه باعث ابقای آب شده، بنابراین، به دنبال جایگزینی هوشمند باشید، چای سرد بدون شکر. چای سرد همچنین به علت داشتن کافئین و انرژی بخشی در ساعات بعدازظهر مفید بوده، چای سرد (یا داغ) همان تأثیر شکر در نوشابه های معمولی یا سدیم در نوشابه های رژیمی را بر شما خواهند داشت.

 • قسمتی از قدرت چای در کاهش وزن، به علت صرف نکردن چیزی همراه با آن است. چای (در صورت تهیه صحیح) بسیار کم کالری بوده و شما را از خوردن سایر خوراکی های دارای کالری بیشتر منع می کند. در واقع چای، دارای همان اثر نوشیدن آب و کاهش وزن است. 

4   برای هوس بعدازظهر، یک لیوان چای گرم بنوشید. شاید چیپس یا کلوچه در قفسه فروشگاه، اسم تان را صدا بزنند. به جای آن برای خود یک لیوان چای درست کنید. در صورت انتخاب چای، ویژگی های EGCG موجود در چای سبز، تأثیر کاهنده گلوکز خون داشته که در طولانی مدت، کنترل اشتها و هوس را در پی خواهد داشت.

 • علاوه بر تمام موارد گفته شده، تشریفات درست کردن چای (برخلاف خرید ساده از فروشگاه یا دستگاه های خودکار) استراحتی از کار روزانه به شما می دهد و شما می توانید به جای یک شکلات بی کالری، انتخاب بهتری به خود هدیه کنید. زمانی را هنگام صرف چای، به صحبت با کسی دیگر کنید. این راهی عالی برای انجام فعالیتی اجتماعی در زمانی به کوتاهی پنج دقیقه است! 

5   بلافاصله قبل از شام، یک لیوان کامل چای سرد بنوشید. نوشیدن یک لیوان چای قبل از شام، قسمتی از شکم شما را پر کرده، به این ترتیب، کمتر گرسنه بوده و کمتر غذا می خورید (البته همچنان خوردن یک شام سالم، همچنان مهم است). چای سرد نیز مهم است. برای هضم چای سرد، بدن باید چای را گرم کند. این کالری بیشتری صرف کرده و شما وزن بیشتری از دست خواهید داد. 

6   قبل از خواب، یک لیوان چای گیاهی (بدون کافئین) بنوشید. بدون توجه به هدف کاهش وزن شما، نوشیدن یک فنجان چای گیاهی بدون کافئین در پایان روز، دهن و بدن شما را آرام خواهد کرد. به علت ارتباط کاهش وزن و خواب خوب شبانه، خود را برای یک خواب راحت با نوشیدن یک فنجان چای، آماده کنید.

 • خیلی در زمان خواب چای ننوشید. انجام این کار منجر به داشتن سفرهایی از تخت تا دستشویی و قطع شدن خواب می شود. به ویژه، در صورت بارداری یا داشتن مشکلات ادراری، این مورد را رعایت کنید. 

7   درست زمان بندی کنید. برخی متخصصان عقیده دارند که انواع خاصی از چای را باید در اوقات مشخصی از روز نوشیده تا نتایج کاهش وزن را به حداکثر دریافت کنید. با وجود منافع نوشیدن چای، نوشیدن انواع مختلف آن را در طول روز، در نظر داشته باشید.

 • چای سفید احتمالاً مانع جذب چربی شده، از این رو نوشیدن آن قبل از ناهار مناسب است. 

 • چای بیل بری سطح گلوکز خون را تنظیم کرده، به همین سبب نوشیدن آن در شب و نزدیک به وقت شام، توصیه می شود. 

 • چای پواره (Pu-erh)، چای سبز و چای اولانگ باعث افزایش سوخت و ساز شده، بنابراین، آنها را صبح (و در طول روز!) هنگام بنوشید. 

8   مدام چای بنوشید. قسمت زیادی از زندگی امروزه صرف رفت و آمد می شود. زمانی را صرف نشستن و چای نوشیدن کرده و این کار را لذت بخش کنید! یک (یا دو) فلاسک برای راحتی بیشتر، در دسترس داشته باشید. چای را برای تمام یا قسمتی از روز خود، در فلاسک تهیه کرده و نگه دارید.

 • اساساً موضوع این مقاله این است بنوشید، بنوشید، بنوشید. نه تنها شانس وارد کردن چیزی جدید به شکم خود دارید بلکه هر چه بیشتر بنوشید، احساس سیری بیشتری خواهید کرد. 

9   به میزان کافئین دریافتی خود فکر کنید. انواع خاصی از چای دارای کافئین هستند البته نه به اندازه یک فنجان قهوه اما در صورت نوشیدن چای در همه اوقات، میزان کافئین اضافه می شود! کافئین باعث از دست رفتن آب بدن نمی شود و هر فنجان چای، حدوداً 50 میلی گرم کافئین دارد. در صورت امکان، بیش از روزی 300 میلی گرم کافئین مصرف نکنید.

 • می توانید زمان دم کشیدن را کم کرده (هر چه زمان دم کشیدن کمتر باشد کافئین چای کمتر است) یا اینکه تنها از چای های گیاهی بدون کافئین استفاده کنید. گرچه این برای بسیاری از افراد مشکلی ندارد، برخی از افراد به سطح بالای کافئین حساس بوده و نشانه های مصرف کافئین، بی خوابی و عصبی بودن برای ساعت های طولانی است. 

 

 


قسمت 3 از 3: چای خور باقی ماندن 


1   عادت های چای خوردن خود را با یک رژیم غذایی سلامت، همراه کنید. برای یک دقیقه بگذارید واقع بین باشیم: در صورت نتیجه نگرفتن سریع از یک رژیم غذایی در مدت زمانی کوتاه، به آن پای بند نمی مانید. گرچه نوشیدن چای ایده ای عالی است، با داشتن یک رژیم غذایی سالم تر، سریع تر به نتیجه می رسید. هر دوی این موارد با همدیگر، اثری شگرف خواهند داشت!

 • می دانید چه چیزی با چای عالی می شود؟ غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب. از آنجا که خوتان چایی خود را دم می کنید، چرا غذای خود را نپزید؟ محصولات فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کرده و به غذای خود اهمیت بیشتری دهید. 

2   خود را خسته نکنید. حس چشایی شما از نوشیدن یک نوع چای احتمالاً زده خواهد شد. آیا شما می توانید هر روز فقط یک نوع غذا بخورید؟ برای انجام روزانه این کار، از چای ها و طعم های مختلف استفاده کنید. داشتن یک مجموعه چای در منزل یا کابینت محل کار لذت بخش بوده و به شما اجازه انتخاب بر اساس تمایل و حوصله تان را می دهد.

 • از عسل یا نبات برای شیرین کردن چای خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که این کار، برخلاف قصد اولیه شما برای کاهش وزن است اما قدری عسل یا شیرین کننده به چای مزه بهتری می دهد. استفاده گاه به گاه از شیرین کننده ها، ایرادی ندارد. 

 • قدری خامه بدون چربی یا کمی آب لیمو برای یک چای با طعم بهتر اضافه کنید. یک برش لیمو، طعم بسیار بهتری به چای می دهد. به علاوه، یک مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که چای را با پوست لیمو می نوشند، 70٪ احتمال کمتر ابتلا به سرطان پوست را نسبت به سایرین دارند. 


3   طعم های جدید چای را کشف کنید. برای امتحان کردن طعم های جدید چای، بی نهایت است. مارک ها و منابع مختلفی برای چای وجود داشته و احتمالاً شما قادر به امتحان کردن همه آنها نخواهید بود. دانستن درباره تنوع، طعم ها و شیوه های مختلف چای، برای یک طرفدار چای، بسیار لذت بخش است.

 • برخی انواع جالب چای برای در نظر داشتن، با تأثیر کاهش وزن، در زیر آمده است: 

  • چای ستاره ای رازیانه: هضم را سرعت بخشیده و اثر ملین دارد. 

  • چای نعناع: اشتها را کنترل کرده و هضم را سرعت می بخشد. 

  • چای رز: مانع یبوست شده و حاوی مقادیر زیادی ویتامین است. 

  • پواره (Pu-erh): سلولهای چربی را می شکند (بنابراین، آن را صبح هنگام بنوشید).

  • چای القزاز: نفخ را کاهش داده و یک ادرار آور متوسط است (روزی یک فنجان).

 • به منظور داشتن یک رژیم غذایی صحیح، چای را خود دم کرده و از مصرف چای های آماده اجتناب پرهیز کنید. چای ها و قهوه های آماده، مقادیر بسیار زیادی شکر دارند که با رژیم غذایی هماهنگ نیست. 

4   هوشیارانه چای بنوشید. رژیم اغلب برای غلبه بر وسوسه ذهنی و هرزه خوراکی است. آگاهی می تواند به هوشیار شدن عادات خوردن و به آرام ماندن و در دست گرفتن عادت های غذایی کمک می کند.

5   وسایل خود را بشناسید. بر اساس یک مطالعه انجام شده توسط عبدل دلو از موسسه فیزیولوژی فریبورگ سوییس، ترکیب پیچیده EGCG یافت شده در درخت چای، علاوه بر کافئین، گرمای بدن را تا 84 درصد افزایش می دهد. گرمای بدن منبع حرارتی بدن بوده و در نتیجه هضم معمولی، جذب و سوخت و ساز غذا اتفاق می افتد. چای سبز همچنین سطح نوراپی نفرین را بالا برده و نوراپی نفرین بدن را برای سوزاندن کالری بیشتر در واکنش، آماده می کند.

 • در حالیکه همه پژوهشگران بر توانایی چربی سوزی و کاهش وزن چای توافق نظر ندارند، تمام متخصصان کاهش وزن معتقدند که پر کردن بدن با آب یا چای به جای شکلات و نوشابه، به روند هضم شما کمک کرده و جای میان وعده های ناسالم را می گیرند. بی توجه به جادویی بودن یا نبودن چای، نوشیدن چای یک ایده عالی است.  

نکات 

 • پژوهشگران در دانشگاه پزشکی مریلند نشان داده اند که نوشیدن دو تا سه فنجان چای در روز، اثرات سلامتی و یا کاهش وزن دارد. 
 • نوشیدن روزانه 5-3 فنجان چای سبز، حدوداً 100-50 کالری می سوزاند. 

 • برای مشاهده نتایج سریع تر، رژیم غذایی خود را نیز کنترل کنید. 

 • بسیاری از انواع چای مزایایی شامل محافظت از قلب شما، جلوگیری از پوسیدگی دندان، افزایش حس سلامتی، محافظت از شما در برابر بیماری ها و غیره دارد. با توجه به متفاوت بودن خواص چای ها، در مورد خواص چای انتخابی خود، تحقیق کرده و بیشتر بخوانید. 

 • نوشیدن چای داغ/ گرم، مانند چای سرد، روند هضم را کند نمی کند. 

 • حتماً چای خود را ساده و بدون شیر بدون چربی یا شکر بخورید. 

 • با نوشیدن سه بار در روز چای سبز، در عرض یک هفته، 900 گرم وزن کم خواهید کرد.  

هشدارها 

 • نوشیدن چای زیاد با جذب آهن تداخل ایجاد می کند. 
 • نوشیدن زیاد چای باعث تغییر رنگ دندان ها می شود. در صورت تمایل به داشتن لبخندی سفید، برای استفاده از محصولات سفید کننده آماده باشید. 

 • در صورت داشتن مشکلات خواب، پس از ساعت 4 بعدازظهر، از نوشیدن چای کافئین دار اجتناب کنید. 

 • کافئین می تواند مشکلات خواب ایجاد کند. سه ساعت قبل از خواب، از خوردن محصولات کافئین دار اجتناب کنید. 

 • چای تنها برای مدت کمی تازه می ماند. چای کهنه را نخورده و قبل از دم کردن چای تازه، چای مانده را دور بریزید. دم کردن مقدار چای کمتر، احتمال نوشیدن چای کهنه را کم می کند. 

 • در صورت چای خور بودن، پیدا کردن جا برای تمام وسایل چای خوری، احتمالاً مشکل خواهد بود. جایی در آشپزخانه یا آبدارخانه خود را به این کار اختصاص داده و پیرو محدودیت های خود باشید. 

 • نوشیدن بیش از 3 فنجان چای در روز منجر به بروز مشکلات خواب و دندان می شود. 

 • با هر برنامه لاغری و رژیم جدید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. هر فرد در نیازهای خاص خود متفاوت بوده، بنابراین، شما مسئول پیدا کردن راه مخصوص به خود هستید. 

 • برخی چای های گیاهی برای برخی افراد مضر بوده، بنابراین، از محتویات چای آگاهی کسب کنید. از نوشیدن چای های دارای یون آلکانوئید بپرهیزید. نوشیدن این چای ها به کبد آسیب می رساند. مصرف این نوع چای در بسیاری از کشورها غیرقانونی است.  

وسایل مورد نیاز 

 • انواع چای 
 • وسایل نوشیدن چای 
منبع: wikihow.com
ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1308
6/10 (تعداد آرا 1 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ