:  
یکشنبه 16 آذر 1393 00:00

چگونه با استفاده از زبان بدن رابطه برقرار کنیم؟

چگونه با استفاده از زبان بدن رابطه برقرار کنیم؟ چگونه با استفاده از زبان بدن رابطه برقرار کنیم؟

اغلب گفته می­ شود که در ارتباط­ های رو در رو یا ارتباط با استفاده از زبان بدن، کلمات کمتر از 10٪ از پیام را و زبان بدن بیش از نیمی از پیام را منتقل می­ کنند. شروع به استفاده از زبان بدن جهت بهبود تعاملات روزمره و بهبود کیفیت زندگی، کار ساده ­ای می ­باشد.به علاوه، ارتباط موثر، عاملی تعیین کننده در هر رابطه نزدیک است.


 

روش 1 از 4: درک زبان بدن خود


1   طبیعی باشید.  حتی اگر موفق به کنترل زبان بدن خود «طبق کتاب» شوید، به نظر تقلیدی خواهید رسید، در حالی­که چند جنبه زبان بدن را برای داشتن پیامی کارا باید یاد بگیرید، همچنان باید مانند خودتان بوده و رباتیک نباشید.
2   الگوهای زبان بدن خود را بشناسید. تلاشی آگاهانه جهت درک رفتار بدن خود در تعاملات مختلف با افراد مختلف داشته باشید. استفاده از یک آینه برای آزمایش وضعیت و حالت صورت مفید است اما بیشتر به زبان بدن هنگام خشم، ناآرامی یا خوشحالی توجه کنید.
3   ببینید آیا زبان بدن و پیام شما، هم معنی هستند. زبان بدن در صورت هم راستا بودن با پیام شما، موثر و کارا خواهد بود. آیا وضعیت شما نشان دهنده اعتماد یا عدم اطمینان و شک است حتی اگر پیام کلامی شما اعتماد را مخابره کند؟ در صورت هماهنگی پیام کلامی و غیر کلامی، نه تنها با وضوح بیشتری ارتباط برقرار می­ کنید بلکه با جذبه ­تر نیز دیده می­ شوید.

 • به تصویر بزرگ نگاه کنید. اجرای صحیح همه جزییات ضرورتی ندارد اگر زبان بدن شما با پیام کلامی ­تان هم راستا باشند.

 

 

روش 2 از 4: حرکات بیانگر


1   بر یک نکته تاکید کنید. بیش از یک حرکت بیانگر داشته باشید. این کار به ارسال پیام شما کمک می­ کند. برای حصول اطمینان از عدم وجود سوء تفاهم، از هر دو حرکت هنگام صحبت استفاده کنید. در صورت متوجه نشدن یک حالت توسط شنونده، احتمالا با حالت دوم آشنا است. نیازی به استفاده از یک (یا دو) حالت برای هر کلمه نیست اما داشتن جعبه ابزاری از حالات جهت تقویت و جلوگیری از سوء تفاهم، بسیار مهم است.
2   مثبت­ ترین حالت را در مقابل شنونده به خود بگیرید. این کار با وضوح بیشتری نشان می­ دهد که شما یک نتیجه مطلوب را به شنونده ارائه می­ کنید. منفی ­ترین حالات را از خود و شنونده خود دور کنید. با این شیوه، به وضوح نشان می ­دهید که آرزو دارید هیچ مانعی در راه پیام مورد نظر شما قرار نگیرد.
3   از حالات دست، با احتیاط استفاده کنید. هنگام صحبت، هوشیارانه از حالات دست استفاده کنید. برخی حرکات و حالات دست بر منظور شما تاکید کرده و بسیار کارا هستند (حالات باز)، در حالی که برخی دیگر موجب حواس پرتی شده یا حتی برای برخی شنونده ­ها مبهم بوده و باعث اتمام مکالمه شوند (حالت­های بسته). توجه به حالات دست دیگران، جهت درک موارد توهین آمیز نیز، کمک بزرگی خواهد بود.
4   مراقب سایر نشانه ­های زبان بدن باشید. مراقب چشمان متعجب، دستانی که کرک لباس را جمع می­ کنند یا بالا کشیدن دائم بینی باشید. این حالت ­های کوچک اضافه شده، کارایی پیام شما را دوچندان می­ کند. درباره استفاده تصادفی از اندکی از این حالات در هر موقعیتی نگران نباشید. نکته اصلی در اینجا حصول اطمینان از عدم حواس پرتی شنونده شما به واسطه زبان بدن و توجه به گفتار و زبان بدن شماست.
 


 

روش 3 از 4: آگاهی از شنوندگان


1   شنوندگان خود را بشناسید. البته که ضرورتا افراد در جمع شنوندگان یا دوستان جدید در گروه را نمی ­شناسید اما آنها همزمان با صحبت کردن شما، سر تکان داده و نگاهی آشنا به شما می ­اندازند. این به این معنی است که آنها در حال برقراری ارتباط با شما هستند. با نگاه خود، از آنها قدردانی کنید.
2   از حالات صورت، آگاهانه استفاده کنید. علاقه و همدلی را با استفاده از حالات صورت ملایم و مهربان به شنونده خود نشان داده و از حالات صورت آگاه باشید. به جز موارد منع فرهنگی، از حالات صورت منفی مانند اخم یا ابرو بالا دادن اجتناب کنید (اتفاقا، گوینده از این نشانه ­ها برای برقراری ارتباط با موضوع صحبت، استفاده می­ کند). این که چه حالاتی منفی هستند یا نیستند، به عرف و فرهنگ بستگی داشته و به واسطه شرایط هدایت می ­شود.

 • مراقب رفتار ناگهانی نشان دهنده شکستن فرهنگ مانند بستن مشت، خم کردن سر یا حتی سکوت باشید. در صورت عدم آگاهی از فرهنگ، درباره چالش ­های برقراری ارتباط قبل از شروع به صحبت با مردم، سوال کنید.3   ارتباط چشمی برقرار کنید. ارتباط چشمی، سازگاری ایجاد کرده، سایرین را به قابل اعتماد بودن شما قانع کرده و نشان دهنده علاقه است. در طی یک مکالمه یا ارائه، برقراری ارتباط چشمی و حفظ این ارتباط برای مدت زمانی منطقی، بسیار مهم است (اما این کار را بیش از اندازه انجام ندهید، تنها به اندازه ­ای که احساس طبیعی دارد، حدود 4-2 ثانیه).

 • به خاطر داشته باشید که همه شنوندگان را در نظر بگیرید. در صورت صحبت برای یک گروه کوچک، به چشم تمام افراد نگاه کنید. غفلت تنها از یک شخص به آسانی نشانه­ ای توهین آمیز تلقی شده و ممکن است به قیمت از دست رفتن شغل، پذیرش، موفقیت یا هر چیز دیگری باشد که برای به دست آوردن آن تلاش کرده ­اید.

 • در صورت صحبت برای یک نفر، توقف کرده، ارتباط چشمی را به مدت 2 ثانیه گرفته و سپس صحبت خود را ادامه دهید. با استفاده از این روش در صحبت برای جمع، به هر فرد ارزش می­ دهید.

 • آگاه باشید که ارتباط چشمی تابع فرهنگ است. در برخی فرهنگ­ ها، نامناسب و عصیانی کننده در نظر گرفته می ­شود. قبل از صحبت، درباره این موضوع بررسی و پژوهش کنید.

 

 

روش 4 از 4: نکات کلی درباره برقراری ارتباط موثر


1   لمس صورت خود، نشان­ دهنده اضطراب است. وضعیت خود را بهبود بخشید. اگر دائما قوز کرده یا صورت خود را لمس کنید، هرگز مطمئن، صمیمی و آزاد برای برقراری ارتباط به نظر نخواهید رسید. بهبود وضعیت بدن و تمرین جهت کاهش تیک­ های عصبی مشکل و زمان بر بوده اما به سرعت ارتباط غیرکلامی شما را بهبود می ­بخشد.
2   هنجارهای فرهنگی را بشناسید. در صورت قرار گرفتن در یک فرهنگ جدید، احتمالا باید زبان بدن خود را تنظیم نمایید. هنجارهای فرهنگی در خصوص زبان بدن (مثلا با چقدر فاصله باید از فردی بایستید، چه مقدار ارتباط چشمی باید برقرار کنید و چه وضعیت­ هایی منع شده هستند)، تفاوت نسبتا زیادی داشته و در صورت تفاوت زبان بدن با زبان بدن محلی،‌ مستعد برای مورد سوء تفاهم واقع شدن، هستید. این مساله همچنین گاهی معانی جدی خواهند داشت.
3   بر شرایط مختلف تمرکز کنید. حصول اطمینان از وضوح مفاهیم زبان بدن در ارتباط با افراد تقریبا ناآشنا، بسیار مهم است. این شرایط (مثلا اولین قرار ملاقات یا مصاحبه کاری)، احتمالا نیازمند توجه بیشتری است. روبروی آینه قرار گرفته و این تعاملات را تمرین کنید. مانند معمول بلند صحبت کرده و به زبان بدن دقیقا توجه کنید، همچنین می ­توانید برای چند دقیقه از خود فیلم گرفته و ببینید چگونه ارائه بهتری خواهید داشت.
4   منظور خود را بگویید. برای اغلب افراد، زبان بدن به طور طبیعی با کلام همراه می­ شود و این زمانی اتفاق می افتد که واقعا آنچه در دل دارید، بر زبان آورید. البته مشکل این است که ما همیشه آنچه در دل داریم را بر زبان نمی ­آوریم. اگر قصد گفتن دروغی قانع کننده دارید، احتمالا باید زبان بدن را جایگزین کرده و جلوی هر گونه شک را بگیرید. البته اغلب گفتن آنچه در دلتان است، ساده­ تر است.


5   حالات خود را بازبینی کنید. از زبان بدن جهت کمک به درک احساستان، استفاده کنید. در صورت عدم اطمینان از احساستان درباره چیزی یا کسی، به گفته بدن خود توجه کنید. سایر افراد قادر به خواندن زبان بدن شما جهت کشف احساستان، هستند. بنابراین شما باید قادر به خواندن زبان بدن خود، بهتر از دیگران باشید. استفاده موثر از زبان بدن نه تنها ابزاری جهت برقراری ارتباط با سایر افراد، بلکه همچنین آموزشی درباره خودتان است.
 


نکات

 

 • از مثبت­ ترین (یا در صورت تضمین، منفی) حالات و بیان صورت در اول و آخر، استفاده کنید. در حالی که بهترین و به یاد ماندنی­ ترین تاثیر بین 5 تا 10 ثانیه اول بر مخاطب گذاشته می ­شود، همچنین می ­توانیم تصویر نامناسبی از خود، در همین مدت زمان بسازیم.
 • به خاطر داشته باشید که خوش بگذرانید، خودتان باشید و خودتان را مجبور به وانمود کردن به لذت بردن نکنید.

 • در صورت استفاده طرف مقابل شما از یک زبان بدن بسته، یک راه برای باز کردن، تقلید مختصر حالت منفی او و سپس برگشتن به حالت دوستانه و مثبت است. این کار به این فرد زبان بدن خودش را نشان داده و آنها را در یک حالت راحت، قرار می ­دهد.

 • تلاش زیادی جهت خواندن زبان بدن یک بیگانه نداشته باشید. این کار حس ناخوشایندی داده و فکر قضاوت کردن درباره آنها از سوی شما را القا می­ کند.

 • در صورت آگاهی به استفاده از یک نشانه که احتمالا بد تفسیر می­ شود، منظور خود را به سرعت بیان کنید. به عنوان مثال،‌اگر برای گرم شدن، دست به سینه ایستاده باشید، احتمالا می­خواهید بگویید «من سردمه.شما چطور؟». به این طریق، شنونده شما تصور نخواهد کرد که شما حالت بسته به خود گرفته ­اید.

 • همه چیز را آهسته به پیش ببرید. عجله نکنید.

 • گاهی بازبینی زبان بدن مناسب، برای یک شرایط یا بین افرادی خاص، مفید است. سپس حالات خود را با افراد اطراف خود هماهنگ کنید. اگر با شنوندگان خود یا فرهنگ آنها آشنایی ندارید، این کار، تنها کار ممکن برای رساندن پیامتان و جلوگیری از ارتکاب یک اشتباه شرم­ آور است.

 • صادق باشید و قضاوت نکنید. سخنرانی و حالت، هر دو گویا هستند. در صورت بیان آنچه در دل دارید، زبان بدن نیز همان را تکرار خواهد کرد.

 • هر از چند گاهی، حالتی متضاد صحبت های خود استفاده کنید. این کار جهت سردرگمی شنونده نیست بلکه جهت مشاهده میزان توجه شنوندگان به حالات شماست.

 • برای خواندن زبان بدن دیگران، به آنها خیره نشوید. خواندن زبان بدن تنها به چند نگاه کوتاه نیاز دارد.

 • همه ما از طریق زبان بدن، صحبت می­ کنیم.

 • یک روش جهت ایجاد و گسترش سیستم مخصوص به خود، مطالعه نشانه­ های زبان و سپس استفاده گاه به گاه از نشانه ­های مشابه هنگام صحبت است.

 


هشدارها

 

 • همه افراد از زبان بدن یکسان، برای مفاهیم یکسان استفاده نمی ­کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، ایستادن با پاهایی باز نشان دهنده ایستادن بر زمین خود است. در ژاپن برای بیان همین مفهوم، جفت پا ایستاده و دست ها را در کنار بدن صاف قرار می ­دهند.

 • متوجه باشید که افراد، مستعد درک اشتباه زبان بدن شما هستند. همواره شفاف بوده و منظور خود را جور دیگر نیز بیان کنید.

 • تقلید یک حالت یا وضعیت بدن جهت رساندن مفهومی به کسی مانند دروغ گفتن بوده و به مثابه دروغ تفسیر شود. وقتی گفته می ­شود کسی ساختگی به نظر می ­رسد، معمولا اشاره به رفتار می ­شود.

 • وانمود نکنید که معنای زبان بدن فرد دیگری را بدون اثبات، کاملا متوجه شده­ اید. به عنوان مثال، افراد، اغلب دست به سینه ایستادن فردی دیگر را به عنوان فاصله یا شخصیت دفاعی، می ­انگارند. شاید آنها فقط احساس سرما می­ کنند.

 • استفاده هر فرد از زبان بدن در طول زمان، احتمال تغییر دارد.
منبع: WikiHow.com

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 1493
5.4/10 (تعداد آرا 15 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ