:  
جمعه 8 آبان 1394 00:00

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟استفاده از نخ دندان بطور روزانه پلاکها وخرده غذاهای باقیمانده در سطح مجاور دندان را که با مسواک قابل دسترسی نیستند از بین می برد. با استفاده از نخ دندان بطور روزانه، شما شانس سالم نگه داشتن دندانهای خود را برای یک عمر افزایش و خطر ابتلا به مشکلات لثه را کاهش می دهید. استفاده از نخ دندان حتی می تواند شما را از بوی بد دهان خلاص کند. مزایای استفاده از نخ دندان واقعا بینهایت هستند، و هیچ کس استفاده از نخ دندان را از دست نمی دهد.مراحل

1   از کندن نخ دندان شروع کنید. استفاده از نخ دندان نمی توان از هر نخی که پاره نمی شود برای از بین بردن پلاک های دندانی استفاده کرد. بهترین نوع قدیمی نخ دندان، نوع با موم یا بدون موم می باشد.


 • نخ دندانها بطور کلی در دو نوع در بازار موجود هستند:
 • نخ دندان نایلونی. این نوع نخ دندان از چندین رشته نایلونی ساخته شده است. نخ دندان نایلونی بصورت دو نوع با موم و بدون موم در بازار موجود می باشد.
 • نخ دندان PTFE (تک رشته ای). این نخ دندان از یک رشته ساخته شده، و از بین حتی فضاهای تنگ بین دندانها براحتی عبور می کند.
2   انتهای یک تکه نخ دندان بطول 45 تا 60 سانتی متر (18 تا 24 اینچ) را بدور انگشتان وسط خود بپیچید.
3   نخ دندان را بین انگشتان شست و سبابه هر دو دست نگه دارید.
4   از انگشت شست جهت استفاده در دندانهای بالا استفاده کنید. با استفاده از انگشت سبابه دندانهای پایین را نخ دندان بکشید.
5   نخ دندان را به آرامی بین دندانها عبور دهید.
6   هنگامی که نخ دندان به خط لثه می رسد،نخ دندان را متناسب با دیواره دندان خم کنید، مطمئن شوید که نخ دندان  به زیر خط لثه کشیده می شود.
7   نخ دندان را به آرامی چندین بار در جهت بالا و پایین بین دندانها از جمله دندانهای پشتی خود بکشید.
8   نخ دندان را هنگام کشیدن در بین دندانها در مقابل دندان نگه دارید.


 • دندانهای انتهایی و عقل خود را فراموش نکنید. بیشتر بیماریهای لثه و پوسیدگی های دندان در ناحیه عقبی دهان،جایی که کمتر نخ دندان کشیده می شود رخ می دهد.
9   با تمیز کردن بین هر دندان به مرور نخ دندان را در دست بچرخانید، تا از قسمتهای تمیز نخ استفاده کنید.
10   اگر شما نمی توانید یا نمی خواهید به روش معمول از نخ دندان استفاده کنید، گزینه های دیگر را در نظر بگیرید. استفاده از نخ دندان بطور قابل توجهی احتمال بیماریهای لثه و پوسیدگی دندان را کاهش می دهد، بنابراین نخ دندان یک بخش اساسی از بهداشت معمول شخصی می باشد. اگر شما نمی توانید بطور معمول از نخ دندان استفاده کنید، سعی کنید از وسایل زیر استفاده کنید:


 • گیره های نخ دندان،وسیله Y شکل کوچکی که نخ دندان را نگه می دارد. وسیله ای مناسب  برای کسانی که با کشیدن نخ دندان بصورت معمولی راحت نیستند.
 • نخ دندان سوپر فلاس،که فضای باز بین دندانها را بخوبی تمیز می کند. نخ دندان سوپر فلاس برای کسانی که بین چندین دندانشان فاصله وجود دارد مناسب است.
 • سوزن نخ دندان، که براحتی می توان از آن برای تمیز کردن بین دندانهایتان استفاده کنید.نکات

 • قبل و بعد از کشیدن نخ دندان، دستهای خود را بطور کامل بشویید.
 • کارشناسان درباره کشیدن نخ دندان قبل یا بعد از مسواک زدن به دو گروه تقسیم می شوند. گروهی موافق هستند که زدن مسواک قبل از استفاده از نخ دندان بهتر است چون باعث می شود باکتریی هایی که ممکن است بوسیله نخ دندان به زیر لثه منتقل شوند از بین بروند و گروهی دیگر موافقند که استفاده از نخ دندان قبل از مسواک باعث می شود پلاکهای میکروبی روی دندان شل شده و با مسواک کردن بعد از آن ازبین بروند. آنچه اهمیت دارد این است که استفاده از نخ دندان و مسواک زدن بطور روزانه دندانهایتان را تمیز و سالم نگه می دارد.
 • درصورتی که شما ارتودنسی، بریج یا امثال آن را در دهانتان دارید، از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود دستورالعمل صحیح  استفاده از نخ دندان و مسواک زدن را سوال کنید.
 • اگر شما از دندانهای افراد دیگری، مانند یک کودک و یا افراد مسن و یا افراد ناتوان مراقبت می کنید لینک مرتبط در اینجا می تواند به شما کمک کند.
 • اگر شما  دارای دندانهای فشرده شده با فاصله بین دندانی کم هستید می توانید از نخ دندانهای با موم برای عبور راحت تر نخ از بین دندانهایتان استفاده کنید.
 • اگر نگه داشتن نخ دندان یا دسترسی به دندانهای عقبی برایتان سخت می باشد شما می توانید از گیره نخ دندان Yشکل استفاده کنید.
 • استفاده از نخ دندان و مسواک زدن قبل از خواب، مخصوصا اگر شما فقط یکبار در روز دندانهایتان را تمیز می کنید.هشدارها

 • در روزهای آغازی استفاده از نخ دندان لثه هایتان ممکن است در اثر از بین رفتن پلاک های میکروبی دچار خونریزی شود تا لثه تان بهبود یابد.
 • اگر خونریزی لثه بعد از یک هفته شدید و ادامه دار است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. خونریزی لثه ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشد.
 
 
 
منبع: Wikihow.com

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 3102
5.7/10 (تعداد آرا 13 نفر )
Share  

 


تبلیغ
نکته روز
افراد موفق بر راه حل ها تمرکز می کنند اما افراد متوسط به فردی که مشکل را ایجاد کرده است فکر می کنند. «برایان تریسی»
تبلیغ
مطالب محبوب
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

 
تبلیغ

تبلیغ

 
تبلیغ